Wargame 1942 recenzja


Wargame 1942 przenosi nas w czasy brutalnej 2 Wojny Światowej. Zarządzamy miastem, rekrutujemy jednostki i walczymy z innymi graczami online – za darmo i w przeglądarce.

wargame1942_2

Tematyka 2 Wojny Światowej inspiruje do dzisiaj zarówno twórców filmów, jak i gier. Możemy przebierać wśród różnych symulatorów rozgrywających się w piekle wojny: War Thunder, World of Warplanes czy World of Tanks. Niewiele można natomiast spotkać strategii, dlatego właśnie studio Looki zdecydowało się stworzyć Wargame 1942 – klasyczną wojenną strategię przeglądarkową. W swoich podstawach, Wargame 1942 jest jedną z typowych darmowych gier strategicznych. Schemat sprowadza się do zarządzania miastem, generowania surowców i rozbudowy infrastruktury cywilnej wraz z infrastrukturą wojenną. W praktyce, gra nie wprowadza właściwie niczego nowego, a kopiuje inną strategię – Romadoria stworzoną przez studio Looki. Zaczynamy standardowo od samouczka, ale nie jest on niezbędny, ponieważ gra i tak jest dostępna po polsku. To wiele ułatwia, a jeśli już macie jakieś doświadczenia z grami strategicznymi online, to z pewnością bardzo szybko się połapiecie, o co w grze chodzi. W miarę przechodzenia samouczka, konstruujemy dalsze budynki i jesteśmy jednocześnie nagradzani za grę punktami doświadczenia i złotem. Dostajemy także garść waluty premium, czyli cennych diamentów. Podstawowymi surowcami są 3 typy paliw (benzyna, ropa naftowa, diesel), amunicja, pieniądze oraz cenne złoto wydobywane w kopalniach.

wargame1942_1

Bardzo spodobały mi się jednostki – spotykamy jednostki piechoty, czołgi, samoloty, jednostki pływające oraz przeznaczone do zadań obronnych. Po zapoznaniu się ze spisem jednostek, podszedłem do Wargame 1942 ze zdecydowanie większym entuzjazmem! W grze znajdziemy zarówno specjalne jednostki piechoty, jak i legendarne wozy pancerne – Pantery, Tygrysy, działa 88 mm czy klasyczne Junkersy 87 (Stuka).

Od strony audio wizualnej Wargame 1942 prezentuje się bardzo przeciętnie, żeby nie powiedzieć szaro i przygnębiająco. Widać wyraźnie te dobrych kilka lat, jakie ta strategia istnieje na rynku Free to Play. Interfejs jest prosty i przystępny, ale niewiele jest w stanie zmienić tej paskudnej szarzyzny. Zdecydowanie cieplej mogę wypowiedzieć się na temat muzyki, która jest bardzo klimatyczna i ciężka – świetnie wpisuje się w przygnębiający nastrój wojny.

wargame1942_3

Podstawowym problemem Wargame 1942 jest fakt, że mamy do czynienia praktycznie z kopią innych produkcji Looki, czyli strategii Romadoria i Desert Operations. Nie muszę podkreślać, że jak inne bezpłatne gry strategiczne, Wargame 1942 wykorzystuje w znacznym stopniu mikropłatności. Ich wpływ na rozgrywkę jest znaczny – generalnie skracają wszystkie procesy w grze. Proces konstrukcji budynków, tempo rekrutacji jednostek i wiele innych elementów rozgrywki – na wszystko możemy wpłynąć wydając nasze ciężko zarobione pieniądze.

ocena_3_recenzja_gdp

Zalety
Fajne jednostki
Polska wersja językowa

Wady
Praktycznie kalka Desert Operations i Romadoria
Powtarzalna
Nic nowego

 

Werdykt
Jeśli macie już za sobą grę w Desert Operations lub Romadoria, nie powinno was zaskoczyć to co zobaczycie w Wargame 1942. Tego rodzaju darmowe strategie mogły robić wrażenie kilka lat temu i przy aktualnych standardach jakości, Wargame 1942 nie oferuje zbyt wiele. Najbardziej może zachęcić świat gry, pachnący 2 Wojną Światową do spółki z fajnymi jednostkami. Reszta raczej niczego nie odkrywa i nic specjalnego nie wprowadza. Jak nie zagracie, niewiele stracicie…

Wargame 1942 recenzja
3 (60%) 1 vote
4Story_1_mgdp
4Story recenzja

4Story jest jedną z najstarszych i do tego, najbardziej znanych gier MMORPG za darmo. Jej twórcy mieli aspiracje stworzenia czegoś...

Zamknij