Travian recenzja


Travian jest klasyką gatunku strategicznych gier przeglądarkowych i produkcją, w którą grał chyba każdy miłośnik tego typu gier – jeśli nie, to na pewno musi kojarzyć.

travian_3

Chyba każdy słyszał, choć trochę na temat bezpłatnej strategii online Travian, którą możemy uznać, jako jedną z najstarszych i najbardziej znanych darmowych gier strategicznych online. Przenosimy się w czasy Imperium Romanum, czyli Imperium Rzymskiego – przyjdzie się nam wcielić w Germanów, Galów oraz Rzymian. Każda z wymienionych frakcji ma nieco inną charakterystykę i specjalizacje – Galów możemy uznać za ekspertów w obronie, Rzymianie są średni we wszystkich, podczas gdy Teutoni są mistrzami w ataku. Warto się zastanowić nad wyborem, szczególnie, że każda frakcja ma 10 unikalnych jednostek. Jednostki zostały podzielone na kilka typów – kawaleria, piechota i machiny oblężnicze. Każda z nich ma określoną szybkość, atak i obronę. Oprócz jednostek, w Travian możemy spotkać bohaterów, którzy dowodzą naszą armią w boju, gwarantując bonusy do siły ataku, obrony i innych. W miarę rozwoju bohatera jego siła oddziaływania rośnie, a armia staje się w związku z tym jeszcze groźniejsza. Jak w większości produkcji tego typu, rzeczywisty czas rozgrywki jest niezwykle istotny.

travian_2

W zasadzie, Travian oferuje typowy schemat znany ze strategii online, polegający z jednej strony na rozwijaniu gospodarki osady, werbunku armii i walce z innymi graczami. Budujemy konstrukcje za konstrukcją, odblokowujemy kolejne budynki, rekrutujemy coraz bardziej zaawansowane jednostki i coraz bardziej zaczynamy angażować się politycznie w swoim rejonie. Gra ma jednak także konkretny cel, a jest nim zbudowanie, w określonym czasie, specjalnej budowli zwanej Cudem. Po upływie 100 albo 300 dni w zależności od typu serwera zaczyna się end-game polegający na tym, że wszyscy gracze są atakowani przez plemię Natarów. Podczas inwazji, każdy z grających próbuje wybudować Cud – pierwszy gracz, któremu się to zadanie uda, wygrywa sezon, a sam serwer się resetuje. Zabawa w ten sposób zaczyna się od początku. Podobnie, jak inne strategie online, gra nie wymaga od nas większej ilości czasu, a ogranicza się do sesji mających maksymalnie 10-20 minut. Na pewno wymaga od nas zaangażowania.

travian_1

Pomimo upływu lat, Travian nadal wygląda atrakcyjnie. Twórcy stale rozwijają tą zasłużoną grę, co widać przede wszystkim w różnych szczegółach, choćby w wyglądzie menu. Grafika jest komiksowa i wyraźnie inspirowana przez Asteriksa – widać dużo humoru i ładną prezentacje zarówno jednostek, jak i budynków czy krajobrazów. W zarządzaniu, pomaga mądrze ułożone menu, które wygodnie pomaga monitorować ile posiadamy poszczególnych surowców, co się dzieje w danej osadzie i za jego pośrednictwem komunikować się z innymi graczami w ramach serwera. System raportowania i wiadomości jest praktycznie standardem biorąc pod uwagę gry strategiczne online.

W ramach mikropłatności, czekają na nas różne formy przyśpieszania budowy, rekrutacji jednostek, czy generowania jednostek. Generalnie, mikropłatności mają stosunkowo duży wpływ na równowagę pomiędzy graczami.

ocena_4_recenzja_gdp
Zalety
Dobra forma pomimo upływu lat
Humor
Grafika
Dopracowana

Wady
Mikropłatności
Miejscami dość archaiczna

 

Werdykt
Travian trzyma się bardzo dobrze, pomimo upływu lat. Ma dalej liczne grono fanów, którzy przesiadują na serwerach i tłuką się między sobą. Nigdy nie miałem złego zdania na temat poczciwego Traviana, ale mogę zrozumieć, że nie każdemu podejdzie i nie każdy zapała miłością do systemu mikropłatności.

Travian recenzja
4 (80%) 1 vote
league_of_legends_1
League of Legends recenzja

League of Legends, bije od wielu lat rekordy popularności i posiada ekstremalnie oddane grono fanów. Ta wymagająca, ale i bardzo...

Zamknij