Supremacy 1914 recenzja


Supremacy 1914 to chyba jedyna gra przeglądarkowa, która przenosi nas w czasy I Wojny Światowej. Coś dla fanów zarówno strategii, jak i gier wojennych.

supremacy_1914_1

Za grę odpowiada znane z kilku recenzowanych przeze mnie darmowych produkcji studio Bigpoint. Nie zawsze wydają wartościowe gry, ale przynajmniej część z nich warta jest wspomnienia, jak choćby Drakensang Online i Pirate Storm. Zaraz po rejestracji i zalogowaniu się do Supremacy 1914, przez jakiś czas będzie nam towarzyszył samouczek. Wielka chwała twórcom, ponieważ na początku czułem się nieco skołowany ilością opcji i danych. Zestawienia, listy, tabelki, rankingi – mnóstwo informacji, które na początku bardziej odstraszają niż zachęcają do samej gry. Na pewno bardzo dużym ułatwieniem jest polska wersja językowa, która zdecydowanie rozjaśnia sprawę. Świat gry jest podzielony na państwa, a te z kolei są podzielone na regiony, w których mieszczą się miasta. My kontrolujemy całe państwo. Każdy z regionów produkuje inny surowiec, a jest ich kilka – węgiel, żelazo, ryby, ropa, drewno, gaz lub zboże. Trzeba stale dbać o ich dopływ. Oprócz surowców, regiony dostarczają pieniędzy z podatków – w końcu możemy się z nich cieszyć, a nie nad nimi płakać! W regionach otwieramy specjalne biura rekrutacyjne, koszary, port, tory kolejowe, oraz fortece. Wszystkie wymienione budynki są bardzo istotne dla rozwoju, ponieważ kupując je poprawiamy produkcje lepszych typów wojsk, zwiększamy ilość generowanych surowców etc.

supremacy_1914_2

Odpowiadamy zarówno za rozwój ekonomiczny, jak i dyplomacje, która jest najdelikatniejszą i najtrudniejszą sprawą, biorąc pod uwagę fakt, że przychodzi negocjować z innymi graczami. W Supremacy 1914 będziemy grać z niewielką ilością graczy na raz, bo tylko 31 w ramach naszego świata gry. Resztę z tej liczby uzupełnia sztuczna inteligencja. Sprawy ekonomiczne w praktyce są bardzo znajome i obejmują wszystko to, co już widzieliśmy w grach strategicznych online. Będziemy konstruowali budynki odpowiedzialne za generowanie surowców, inwestowali w rozbudowę produkcji i dbali o rozwój technologiczny.

Ponieważ gra przenosi nas do okresu I Wojny Światowej, nasze jednostki są żywcem wzięte z tego brutalnego konfliktu. Przede wszystkich będziemy werbować piechotę, różne typy artylerii, ale także nieco prymitywne czołgi, okręty do desantu piechoty, oraz potężne morskie okręty wojenne. Transport wojsk jest bardzo istotny, jeśli mamy ochotę złupić przeciwnika za morzem. Okręty desantowe są wtedy narażone na ostrzał nieprzyjacielskiej artylerii, (chociaż taka artyleria ma różne modyfikatory ujemne wpływające na zasięg i obrażenia).

supremacy_1914_3

Supremacy 1914 wygląda bardzo surowo, jeśli weźmiemy pod uwagę aktualne trendy i możliwości technologiczne. Zdaje sobie sprawę, że nie o grafikę tutaj chodzi, ale to nie zmienia postaci rzeczy, że gra wygląda, jak wygląda. Nie mogę odmówić jej solidności, bo jest to też pewna konwencja. Znajdziemy tutaj autentyczne zdjęcia historyczne, specjalny dział w formie gazety, gdzie dostajemy codzienne wirtualną gazetę z wydarzeniami na świecie. Pomysł znakomity i bardzo przekonujący!

Mikropłatności kryją się w Złotych Markach, czyli walucie premium, przyśpieszającej wszystkie procesy w grze. Podniesienie morale wojsk staje się wtedy bardzo proste, podobnie zresztą, jak poprawienie czasu produkcji. Generalnie mikropłatności mają bardzo duży wpływ na zabawę, co mnie specjalnie nie dziwi, biorąc pod uwagę, że jest to jedna z darmowych gier strategicznych. Niestety, one tak już mają. Swoją drogą, ceny w sklepie zszokowały mnie trochę.

ocena_3_recenzja_gdp
Zalety
Pomysł
Solidna
Wersja polska

Wady
Może zbyt niszowa?
Nie dla każdego
Mikropłatności

 

Werdykt
Supremacy 1914 nie podejdzie każdemu, bo nie oferuje raczej nic szczególnego, jak na aktualne standardy. Nie chce być dla niej zbyt okrutny, ale to po prostu nie to, czego osobiście szukałbym, mając do wybory Goodgame Empire, Settlers Online czy Anno Online. Supremacy 1914 powinna jednak trafić do wszystkich fanów niszowych strategii lub miłośników historii. Być może do nich przemówi świat zdominowany przez pierwszy światowy konflikt? Bez pobierania, w oknie przeglądarek internetowych.

Supremacy 1914 recenzja
3 (60%) 1 vote
panzar_1
Panzar recenzja

Panzar: Forged by Chaos to jedna z najnowszych darmowych gier do pobrania, rzucająca nas do rywalizacji z innymi graczami, w...

Zamknij