Skyrama recenzja


W Skyrama wchodzimy w buty właściciela własnego lotniska, któremu marzy się podbój rynków lotniczych. Za grę odpowiada Bigpoint, a jest ona dostępna za darmo w przeglądarce.

skyrama_1

Biznes lotniczy to niecodzienny pomysł na grę, a już na pewno ekonomiczną strategię. Grę wydała firma Bigpoint, znana na rynku gier Free to Play, choćby z Drakensang Online, Rising Cities czy Farmerama. Bycie menadżerem to nie łatwa rzecz, szczególnie, kiedy ma się pod własnymi – dosłownie – skrzydłami całe lotnisko. Naszym zadaniem jest zarządzanie praktycznie wszystkim. Dbamy o komfort pasażerów, organizujemy loty, wysyłamy samoloty w podróż i staramy się zapewnić coraz większe zyski naszemu przedsiębiorstwu lotniczemu. Bak każdego samolotu trzeba napełnić, by ten, mógł odlecieć do punktu docelowego. Jak widzicie, Skyrama w swoich założeniach, jest powtarzalna i składa się z rutynowych działań, przynoszącym nam dochód. Nasze początki to z jednej strony samouczek, a z drugiej bieda, bo dysponujemy jedynie, małym samolotem jednosilnikowym. W miarę postępu w grze nasza powietrzna flota będzie jednak się powiększać, a samoloty będą znacznie lepsze i pojemniejsze. Z każdym kolejnym budynkiem i akcją w grze, nasz majątek będzie się powiększał, dzięki czemu zdobędziemy coraz więcej kapitału potrzebnego na inwestycje. W grze nie znajdziemy bitew, a jedynie ekonomicznie nastawioną rozgrywkę, dlatego fani Anno Online czy Miramagia, powinni być zadowoleni. Reszta już nie koniecznie.

skyrama_3

Istnieje, co prawda, pewien aspekt rywalizacji z innymi graczami, ale gra bardziej nastawiona jest na współprace, niżeli na rywalizację. Zbliża to Skyrama trochę do gier znanych z Facebooka, bo one raczej także się tym charakteryzują. Osobiście wole jednak, żeby gra dysponowała, jakąś formą walki, jak Settlers Online, ale trudno sobie wyobrazić bitwy pomiędzy firmami lotniczymi. No chyba, że cenowe. Warto także pomyśleć o zadbaniu nawet o takie rzeczy, jak odpowiednie dekoracje, by zadbać o klientele. Poza tym, czekają na nas parkingi, przystanki autobusowe, hotele i wiele innych budynków. Wszystko kosztuje, dlatego potrzebny jest nieustanny zysk. Rozgrywka w Skyrama jest na pewno powtarzalna, żeby nie powiedzieć nieco nudna, ponieważ gra nie jest specjalnie rozbudowana. Te kilka lat od premiery widać i to wyraźnie.

skyrama_2

W zasadzie gra nie oferuje zbyt wiele i na dłuższą metę, raczej nie wiem czy was zachęci. Trudno także nie wspomnieć na temat mikropłatności, opierające się na dwóch walutach. Podstawową są Lotne, a dodatkową, Airusy – ją można kupić przy użyciu normalnych pieniędzy. Wobec wad rozgrywki, nie wiem czy będziecie rozważać zakup czegokolwiek. No chyba, że Bigpoint wpadnie na pomysł, by znacząco unowocześnić rozgrywkę. Kto wie, czas pokaże. Skyrama wygląda kolorowo, ale nie jest to szczyt możliwości przeglądarek internetowych. Mimo wszystko jednak, nie zaliczyłbym oprawy graficznej, jako wady. Podczas gry rozbrzmiewa znośna muzyka, którą da się wytrzymać przynajmniej przez kilka godzin. Akurat testowałem grę w listopadzie, kiedy głównym motywem muzycznym, było coś a la Halloween. Skrzeczący kruk?!

ocena_3_recenzja_gdp

Zalety
Ciekawy pomysł
Różnorodne budynki
Opcje społecznościowe

Wady
Przestarzała
Słabo rozbudowana
Nie dla każdego

 

Werdykt
Bigpoint raczej nie słynie z wybitnych gier Free to Play. Jedną z nielicznych dobrych gier jest Drakensang Online, podczas gdy inne, wpisują się w przeciętność i wtórność. Ze Skyrama nie jest inaczej, bo jest najzwyczajniej, i mało rozbudowana, i przestarzała. Na dodatek do bólu powtarzalna. Zawsze możecie spróbować, ale lepiej pograć w coś sensownego, jak Settlers Online czy Miramagia. Gra jest dostępna w przeglądarce i za darmo.

Skyrama recenzja
3 (60%) 1 vote
lineage_ii_3
Lineage II recenzja

Lineage II to jeden z najbardziej rozpoznawalnych MMOPRG w historii gatunku, który dokładnie w grudniu 2011 roku przeszedł na model...

Zamknij