Settlers Online recenzja


Settlers Online to specjalna edycja gry z legendarnej serii Settlers, stworzona dla użytkowników przeglądarek. Ta darmowa strategia jest przyjemna i kolorowa, a stoi za nią popularna marka w branży gier – Ubisoft. Pora na małe ludziki…

settlers_online_4

Zwyczajowo, podczas pierwszych kroków w grze, będzie nam towarzyszył wygodny samouczek, a że Settlers Online została wydana po polsku, nie powinno być problem z ogarnięciem szczegółów interfejsu. Początkowo można być nieco przytłoczonym ilością przycisków i opcji, ale po kilku godzinach, wszystko w zasadzie staje się jasne. Nasza mieścina jest malutka, nie mamy praktycznie nic, ale przy obecności samouczka, budujemy pierwszy budynki gospodarcze i mieszkalne dla naszych ludzików-osadników. Podobnie jak w innych strategiach przeglądarkowych, tak i tutaj zaczynamy od budowy zaplecza surowcowego, czyli budynków produkujących surowce – kamieniołomy, tartak, chatka drwala etc. Miejsca wydobywania surowców to jedno, ale co do ich przetwarzania, czekają na nas między innymi huta tytanu, fabryka dział czy potężnych kusz bojowych. Podczas zabawy, osadnicy łażą wszędzie, spacerują i wykonują przypisane do nich zadania.

settlers_online_2

Nasza osada powoli zaczyna nabierać kształtu, a im więcej różnych konstrukcji, tym żywiej wszystko wygląda. Interfejs jest raczej wygodny, ale początkowo można mieć problemy z ogarnięciem wszystkiego. Pasek z przyjaciółmi, mini mapa, skróty menu oraz okienko czatu – wszystko wydaje się być na miejscu, ale najpierw musimy się do tego miejsca przyzwyczaić.

Co prawda jest to gra wykonana w całości w 2D, ale w tej chwili zaliczyłbym ją do jednej z najlepiej zrobionych gier, jakie widziałem w przeglądarce, obok Forge of Empires lub Anno Online. Technika idzie do przodu, trudno powiedzieć, jakie standardy będą za rok, ale na tą chwile Settlers Online prezentuje się bardzo dobrze. Ubisoft musiał włożyć w grę sporo wysiłku, ponieważ, jak wiadomo ryzykuje bardzo popularną marką Settlers. Jako ciekawostkę dodam, że istnieje możliwość przybliżania oraz oddalania pola widzenia. Możemy dowolnie ustawić odległość, ale wciąż będziemy mieli izometryczny punkt patrzenia na to, co się dzieje.

settlers_online_3

Walka nie jest specjalnie rozbudowana, niestety nie możemy w niej uczestniczyć jak choćby w Iron Grip: Marauders. Wygląda to w skrócie tak, że wysyła się generała z wojskiem – ludzik na koniu – bitwa rozgrywa się zaraz obok strażnicy przeciwnika i otrzymujemy informacje o rezultacie. Osobiście wolałbym nieco bardziej rozbudowane bitwy i mam nadzieje, że zostanie to wprowadzone w którymś z patchy. Z kolei interakcja między graczami przypomina te, znane z popularnych gier społecznościowych. Każdy gracz znajduje się na własnej wyspie, dlatego mamy możliwość odwiedzenia znajomego i obejrzenia jego włości na osobnej wysepce – nie ma jednego wielkiego kontynentu.

Tak, teraz pora na mikropłatności, będące często zmorą, szczególnie strategii do pobrania, czy na przeglądarkę. I w Settlersach czeka na nas wewnętrzny sklep z całym asortymentem bonusów i możliwością zakupu waluty premium. Walutą premium są klejnoty, ale co ciekawe możemy je wydobywać, jeśli kupimy specjalną Kopalnie Klejnotów. Widać wyraźnie, że Ubisoft sporo eksperymentuje z opcjami premium, podobnie z resztą jak w wypadku Duel of Champions, ale z moich obserwacji wynika, że można otrzymać sporo waluty premium za codzienne logowanie czy za osiągnięcie wyższych poziomów doświadczenia w grze.

ocena_5_recenzja_gdp

Zalety
Settlersi tyle, że w przeglądarce
Przyjemna grafika 2D
Mnogość budynków
W całości po polsku!
Mikropłatności

Wady
Bardziej ekonomiczna niżeli wojenna…
Błędy

 

Werdykt
W przeglądarce można znaleźć różne gry, a Settlers Online to na pewno jedna z lepszych strategii na przeglądarkę, obok Forge of Empires, Goodgame Empire czy Anno Online. Bardzo dobra grafika, wygodny i przemyślany interfejs, duża społeczność i dostępność w języku polskim są najmocniejszymi zaletami tej produkcji. Błędy w grze, na pewno nie pomagają w pełni cieszyć się w pełni rozgrywką, ale warto spróbować Settlers Online, bo to jedna z nielicznych, tak dobrych darmowych strategii.

Settlers Online recenzja
5 (100%) 1 vote
wizard101_3
Wizard101 recenzja

Wizard101 to gra skierowana głównie dla młodszych posiadaczy komputerów. Wkraczamy do magicznego świata stylizowanego troszkę na świat Harry Pottera. Jako...

Zamknij