Remanum recenzja


Produkcja, handel, rozbudowa zaplecza produkcyjnego, dbanie o reputacje swojej rodziny i zdobywanie coraz wyższej pozycji społecznej. Bez pobierania, w oknie przeglądarki internetowej.

remanum_1

Cofamy się w czasie, kiedy terenami Europy trzęsło potężne Imperium Romanum. Wtedy wszystkie drogi prowadziły do Rzymu, co służyło handlowi i rozwojowi gospodarczemu wielu obszarów znanych wcześniej z barbarzyńców, a nie na przykład, ze wspaniałych amfor. O ile Travian skoncentrowany jest na sprawach gospodarczych, ale też i militarnych, tak Remanum stawia na handel i zarabianie pieniędzy. W grze chodzi przede wszystkim o tworzenie coraz droższych i bardziej zaawansowanych technologicznie produktów, którymi zalejemy rynek. Im droższy technologicznie zaawansowany produkt, tym większa prowizja dla nas – w tym klucz do sukcesu w biznesie.

Na początku naszej przygody z Remanum, musimy wybrać jedno z pięciu miast, awatara oraz imię. Kolejnym krokiem jest skompletowanie samouczka, który sprawnie prowadzi nas przez zawiłości interfejsu i rozgrywki. Początkowo można się trochę pogubić, ale jest zdecydowanie łatwiej, ponieważ wszystko zostało profesjonalnie spolszczone. Rozgrywka skupia się na handlu, począwszy od procesu produkcji, aż po sprzedaż produktu w wybranym miejscu. Gracze mogą handlować ze sobą przy pomocy domu aukcyjnego i od tego zaczynamy pierwsze kroki w grze. Początkowo produkujemy proste i niezbyt kosztowne produkty, ale w miarę trwania gry, odblokujemy droższe i bardziej interesujące. Wytworzenie produktu wymaga odpowiedniej technologii oraz odpowiednich surowców, a te możemy albo wydobywać albo kupić od innych graczy za odpowiednią opłatą. Najlepiej być samowystarczalnym, ale nie jest to raczej możliwe – pomocny będzie wspomniany dom aukcyjny.

remanum_3

Kolejna istotna sprawa, związana z naszym rozwojem, to budowa różnych konstrukcji, które są niezbędne żeby zacząć produkcję danego produktu. Proces budowy jest czasochłonny, chociaż możemy go przyśpieszyć przy pomocy mikropłatności. Oprócz surowców i pieniędzy, potrzebna jest reputacja, którą możemy zdobywać na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest rozbudowa naszej willi, czyli naszej wizytówki wśród innych bogaczy. Wspomniana reputacja jest kluczowym wskaźnikiem w grze, o czym nie jeden raz się jeszcze przekonacie. Remanum już na pierwszy rzut oka, przypomina jak brat bliźniak strategii online Travian. Komiksowa, nieźle zrealizowana grafika 2D, sprawia dobre wrażenie, dlatego od tej strony nie mogę mieć do gry żadnych zastrzeżeń. Wszystko wydaje się lekko karykaturalne, trochę zbliżone do stylu znanego z Asteriksa.

remanum_2

Jeśli chce się zarobić najwięcej – a o to właśnie w grze chodzi – należ wysłać swoje produkty drogą wodną, najdalej gdzie tylko jest to możliwe. Im dalej mamy wysłać swoje produkty, tym więcej pieniędzy zarobimy. Z drugiej strony, finalizacja transakcji trwa znacznie dłużej.

Postęp w Remanum nie należy do najszybszych, dlatego trzeba uzbroić się w dużo cierpliwości albo przygotować portfel do opłat w ramach mikropłatności. Z pomocą waluty premium, czyli cennych złotych monet, można kupić szlaki handlowe czy też wykupić na określonych czas Konto Imperatora (konto premium). Mając dostęp do tego konta, dostaniemy wiele ułatwień i bonusów, którymi jesteśmy w stanie przegonić wielu graczy grających za darmo. Pełna lista korzyści jest dostępna w menu gry.

ocena_4_recenzja_gdp

Zalety
Pieniądze, produkty i handel
Z wyglądu przypomina Traviana
Polska wersja językowa

Wady
Zawiła
Nie dla wszystkich

 

Werdykt
Remanum to oryginalna i przemyślana gra, ale głównie dla graczy, którzy szukają czegoś skoncentrowanego na handlu i ekonomii. Na pierwszy rzut oka przypomina trochę Travian, ale jest bardziej złożona i nie tak emocjonująca. Tak jak Anno Online została pozbawiona elementu wojennego, tak Remanum sprowadza się do planowania i strategii sprzedaży. Jak kto woli. Grę możecie przetestować w przeglądarce, bez pobierania.

Remanum recenzja
4 (80%) 1 vote
grand_fantasia_1
Grand Fantasia recenzja

Saphael – magiczny świat fantasy, to miejsce, w którym od niepamiętnych czasów trwa rywalizacja pomiędzy siłami dobra, a siłami zniszczenia....

Zamknij