Rakard Kingdoms recenzja


Rakard Kingdoms to strategia online, wydana przez niemieckie studio Upjers, która toczy się według dobrze znanych reguł gatunku. Przeglądarka i model Free to Play.

rakard_kingdoms_1

GRA NIE ISTNIEJE

Kojarzycie studio Upjers? Istnieją na rynku darmowych gier, już ładne kilka lat, a wydali między innymi Garbage Garage, My Free Zoo czy My Little Farmies. Raczej nie rozpieszczają graczy jakością oferowanych gier, ale ich ostatnie tytuły mają się już zdecydowanie lepiej. Rakard Kingdoms przenosi nas w czasy średniowiecza, gdzie przychodzi nam stworzyć własne imperium feudalne. Koncepcja rozgrywki jest raczej bardzo standardowa. Po rejestracji, wchodzimy do gry i uczymy się z samouczka, podstaw rozgrywki. Pierwszymi budynkami, tworzymy fundament ekonomiczny naszych włości, a za sprawą misji z samouczka, otrzymujemy garść surowców i pieniędzy. Trochę pomaga, że gra jest dostępna w języku polskim, ale nie wpływa to, aż tak bardzo na komfort gry – interfejs jest niezbyt wygodny i mało intuicyjny. Twórcy umieścili w grze, mini encyklopedie dotyczącą gry, dlatego warto czasami do niej zaglądnąć. Wystartowałem z rozbudową osady i skonstruowaniem domków dla mieszkańców, a potem zająłem się budynkami generującymi surowce. W Rakard Kingdoms jest 5 różnych surowców: zboże, kamienie, drewno, żelazo oraz złoto. Dodatkową walutą są Diamenty, które możemy otrzymać wydając prawdziwe pieniądze. I znowu, tak jak w innych strategiach online, zaraz obok rozwoju gospodarczego, przychodzi pora na rozwój militarny. Zanim przyjdzie jednak rekrutować jednostki, trzeba pomęczyć się przy surowcach i bardzo standardowej rozgrywce. Opcje społecznościowe? Jak najbardziej. Możemy kontaktować się z innymi poprzez chat, wysyłać wiadomości, grupować się w gildiach i handlować surowcami – wszystko, co możemy już nazwać standardem produkcji darmowych gier online.

rakard_kingdoms_2

Od strony graficznej, Rakard Kingdoms prezentuje się wyjątkowo słabo i statycznie. Jeśli graliście w Settlers Online i przesiądziecie się w Rakard Kingdoms, czeka was szok – możecie mi wierzyć. Gra jest praktycznie nieruchoma i wygląda podobnie – jeśli nie gorzej – niż Imperia Online, czyli prawdziwy weteran strategii Free to Play. Jest to o tyle dziwne, że gra została wydana stosunkowo niedawno i standardy jakości powinny zdecydowanie iść w górę, a nie w dół. Dotyczy to wszystkiego, a już w szczególności nieatrakcyjnych i ciemnych tabelek oraz list budynków/opcji. Przeszkadza to na każdym kroku gry, a już z pewnością, wybija z głowy, jakiekolwiek formy płacenia za dodatki w wewnętrznym sklepie. Na końcu zabawy z grą, zobaczyłem, co czeka na mnie w sklepie i zrobiłem niezbyt przyjemną minę – wydatek nawet 12 złotych, uważam za przegięcie.

rakard_kingdoms_3

GRA NIE ISTNIEJE

Zalety
Dostępność po polsku?

Wady
Grafika
Nic oryginalnego
Błędy
Nuda

 

Werdykt
W domyśle, Rakard Kingdoms miał być czymś w rodzaju Stronghold Kingdoms lub Goodgame Empire, a wyszedł jeden wielki klops. Gra z jednej strony mało oryginalna, jak i pozbawiona jakości oraz po prostu nudna. Chyba jedyny pozytyw to polska wersja językowa. Jeśli mam wybierać pomiędzy powyższymi strategiami, czy na dodatek, Settlers Online, Anno OnlineRakard Kingdoms idzie w odstawkę. Słabizna. Nie traćcie czasu, wybierzcie inną grę.

Rakard Kingdoms recenzja
1 (20%) 1 vote
plemiona_1
Plemiona recenzja

Przeglądarkowa klasyka strategii, Plemiona, właśnie otrzymały kolejną szanse od losu w związku z wydaniem mobilnej wersji tej zasłużonej produkcji Free...

Zamknij