Panzer General Online recenzja


Seria Panzer General to absolutny klasyk i strategia, którą powinien znać każdy fan tego gatunku. Wersja online to próba stworzenia produktu, godnie nawiązującego do legendy. Czy udana? Panzer General Online jest dostępna za darmo bez pobierania!

panzer_general_online_2

Ubisoft ma się coraz lepiej i buduje swoją markę silnymi oraz bardzo udanymi produkcjami Free to Play. Popularność Settlers Online, Duel of Champions czy Anno Online na polskim rynku strategii wydaje się bezdyskusyjna. Kolejną mocną marką jest Panzer General Online, który aktualnie jest jeszcze w fazie beta testów. Co tym razem przygotowali dla nas deweloperzy? Zaczynamy od stworzenia postaci dowódcy, który będzie nas reprezentował w grze. Rozgrywka polega na wykonywaniu misji i walce z żywymi przeciwnikami, a więc nic szczególnie nowego. W miarę postępu w grze, nasz dowódca staje się coraz bardziej doświadczony, a my odblokowujemy kolejne jednostki i misje. Najważniejszą częścią gry są bitwy, toczone w systemie turowym. Dowodzimy w nich jednostkami różnego typu, od artylerii, po piechotę zwykłą czy specjalną albo czołgi. Pole bitwy zostało podzielona na sześciokąty, czyli identycznie, jak w wypadku klasycznego Panzer General.

panzer_general_online_1

Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia ze strategią turową, podobną do klasycznego Panzer General. Po dłuższej grze jednak, widać bardzo silne elementy gry karcianej: losowość kart rozkazów, własna talia czy bardzo ograniczone terytorium, na którym toczy się walka. Jednostki zostały podzielone na dwa typu – miękkie i twarde. W zależności od przynależności do wybranego typu, jednostka jest odporniejsza i bardziej podatna jednocześnie na wybrane typy ataku. I tak, piechota wyposażona w broń przeciwpancerną, z pewnością poradzi sobie z czołgami, a zwykła piechota już niekoniecznie. Podstawowym zadaniem podczas trwania walki jest zniszczenie bazy przeciwnika, a dokładnie miejsca, gdzie niby przesiaduje wrogi dowódca. Część rozwiązań pachnie mi wyraźnie Duel of Champions, chociaż z tą produkcją raczej nie ma zbyt wiele wspólnego. Na pewno, podobnie będzie wyglądał średni czas poświęcony na daną bitwę – przeciętnie od 5 do 15 minut.

panzer_general_online_3

Panzer General Online został zaprojektowany w taki sposób, by oddać ducha zarówno poprzednich gier z serii, jak i klasycznych strategii planszowych, rozgrywających się na heksagonalnym polu bitwy. Co ciekawe, widać wirtualny stół i planszę, na której rozgrywa się cały pojedynek! Jednostki i elementy planszy są obiektami 3D, a gracze mają podgląd na pole bitwy przy wykorzystaniu rzutu izometrycznego. Podczas rozgrywki towarzyszy nam wojenna, ale przyjemna muzyka, która dobrze dopełnia klimatu tej bezpłatnej strategii. Trudno spodziewać się zbyt wiele podobieństw do klasycznej Panzer General, choćby ze względu na mikropłatności i rozgrywkę opartą o PvP. Mikropłatności dotyczą zakupu kart, które używamy podczas rozgrywki oraz konta premium, które zostało dość podobnie zrobione do rozwiązań użytych przy okazji Might & Magic: Duel of Champions. Kto płaci ten ma większe szanse, to nie ulega wątpliwości.

ocena_5_recenzja_gdp

Zalety
Kolejny Panzer General, ale tym razem Free to Play!
Oprawa audiowizualna
Elementy gry karcianej
Oryginalny pomysł

Wady
Mikropłatności

Werdykt

Panzer General Online to kolejna mocna marka na rynku Free to Play po Settlers Online, Anno Online czy Duel of Champions. Rozgrywka potrafi być zajmująca i wciągnąć na dłużej, chociaż widać pewne rozwiązania znane z innych przeglądarkowych produkcji Free to Play. Poza tym, bardzo dobra grafika, przyjemna muzyka, różnorodne jednostki i ukierunkowanie na PvP – to jest to, co lubie! Po zapoznaniu się z grą, raczej ufam, że Ubisoft pokieruje należycie rozwojem tej bardzo interesującej i oryginalnej darmowej strategii online.

Panzer General Online recenzja
5 (100%) 1 vote
firefall_1
Firefall recenzja

O ile bezpłatnych strzelanek jest coraz więcej, tak nie są one specjalnie różnorodne. Firefall to bardzo odważna próba, wprowadzenia czegoś...

Zamknij