Operation X recenzja


Operation X to najnowsza przeglądarkowa gra akcji za darmo, w której wcielamy się w tajnego agenta. Niebezpieczne misje i walka z innymi agentami to chleb powszedni w tym zawodzie.

operation_x_1

Zaczynamy od stworzenia postaci, po czym przechodzimy do panelu rejestracji i kompletujemy go. Podczas gry wykonujemy różne zadania, generalnie związane z pracą zawodową tajnego agenta/szpiega. Będzie je wykonywać w całej Europie. Przykładowo, w jednej misji musimy sprawdzić podejrzaną torbę, którą znaleziono w pobliżu Bramy Brandenburskiej. W innej musimy wytropić wyciek tajnych informacji, które wykradło prawdopodobnie jedno z państw na Bliskim Wschodzie. Misje mają powtarzalny charakter i raczej nie pokazują zbyt wiele atrakcji. Klikamy, musimy odczekać określoną ilość czasu i odbieramy nagrodę, a wszystko w oparciu o tekst. Spodziewałem się jednak trochę więcej, ale być może dlatego, że ostatnio tracę czas latając i walcząc czołgami w War Thunder.

Nasza postać ma 4 podstawowe współczynniki, określające na ile jest w stanie sobie radzić z przeciwnikami i innymi przeciwnościami pojawiającymi się w Operation X – Forma, Inicjatywa, Inteligencja oraz Instynkt. Każdy z nich jest bardzo istotny – podnosimy je poprzez wydanie podstawowej waluty gry lub awans na następny poziom doświadczenia. Cała nasza aktywność w grze jest ograniczona, za sprawą punktów odwagi. Są one energią, za którą kupujemy udział w misji lub walce z innymi graczami. Z podobnym systemem spotkaliśmy się przy okazji innych gier online i muszę powiedzieć, że szczerze go nie lubię.

operation_x_3

Czeka na także walka z innymi graczami online, którzy także marzą o tytule najlepszego agenta. Aby pokonywać mocniejszych przeciwników, należy stale podnosić umiejętności postaci. Możemy to robić zarówno za pomocą przedmiotów, jak i punktów umiejętności. Za każde zwycięstwo dostajemy punkty honoru, co pozwala nam awansować w rankingu. W ten sposób, rywalizujemy ze wszystkimi graczami w ramach serwera. Jeśli poczujemy się odrobinę samotni, możemy w szybki i łatwy sposób zaprosić swoich znajomych do gry, albo skorzystać z opcji stworzenia własnej drużyny w ramach już zarejestrowanych graczy.

Operation X ma raczej oszczędną, choć wciąż solidną grafikę 2D. Design menu, obrazki i szczegóły gry są dopieszczone, a profesjonalne spolszczenie gry robi bardzo dobre wrażenie. Pytanie tylko, czy warto inwestować swój czas w takie gry przeglądarkowe, czy może spróbować zagrać w zdecydowanie atrakcyjniejsze najlepsze gry do pobrania? Model Free to Play spowodował wysyp różnych mniej lub bardziej udanych produkcji, ale lepsze wydają się produkcje oparte o klienta – ze wszystkimi MMORPG na czele. Podobnie, jak wiele innych darmowych gier, Operation X opiera się na mikropłatnościach. W grze są dwie waluty – podstawowa, to po prostu „pieniądze”, a premium to „kredyty”. Nie będę komentował, na ile warto inwestować w Operation X, ale dobrze najpierw rozważyć wszystkie za i przeciw, a dopiero potem wydawać pieniądze.

operation_x_2

ocena_4_recenzja_gdp
Zalety
Solidnie zrealizowana
Po polsku!
Niezłe tłumaczenie

Wady
Na dłuższą metę bardzo powtarzalna

 

Werdykt
Operation X została w całości oparta o przeglądarkę, mogę zrozumieć pewne ograniczenia, ale spodziewałem się czegoś więcej. Może i jak na obecne standardy jest solidna, ale na dłuższą metę raczej bardzo powtarzalna. Osobiście wolę jednak gry do pobrania, czyli oparte o klienta, jak choćby World of Tanks czy Allods Online. Nie mniej, możecie spróbować swoich sił, jako agent – pamiętajcie tylko o zwerbowaniu znajomych, zawsze raźniej grać z kumplami.

Operation X recenzja
4 (80%) 1 vote
dofus_1
Dofus recenzja

Poszukujecie oryginalnej mieszanki MMORPG i strategii? Zapraszam na przygodę w świecie Dofus, czeka was tylko rejestracja i pobranie niewielkiego klienta...

Zamknij