OGame recenzja


Kto nie słyszał na temat darmowej strategii OGame? Czy to w ogóle możliwe? Przenosimy się w świat wojen międzygwiezdnych, gdzie będziemy budować swoje międzyplanetarne imperium. Bezpłatnie bez pobierania.

ogame_2

Na początek wyjaśnię, że o OGame nie jest grą do pobrania, dlatego nie musicie martwić się o ściąganie klienta. Trudno nie znać korzeni, praktycznie wszystkich współczesnych strategii online, dlatego chciałem przybliżyć wam troszkę OGame. To jedna z najstarszych przeglądarkowych darmowych gier strategicznych, jakie istnieją, zaraz obok strategii online Travian. Chyba nie jeden z was, budził się w środku nocy, tylko po to, by wysłać swoją kosmiczną flotę w inne miejsce. Niestety, to była kiedyś codzienność, a kosmiczna flota, i tak, i tak, kończyła raczej marnie. Zaczynamy na naszej planecie macierzystej, gdzie stworzymy bazę do dalszych operacji w kosmosie. W pierwszej kolejności najistotniejsze są surowce i elektrownie słoneczne, by mogły zasilić naszą bazę. Dla naszego rozwoju, kluczowe są trzy podstawowe surowce: metal, kryształ i deuteryt. Wszystkie trzy są niezbędne, by rozwój przebiegał gładko i przyjemnie. Kiedy zadbaliśmy o produkcje surowców, przychodzi pora na rozbudowę obrony planety i stworzenie pierwszych jednostek do naszej kosmicznej floty. Zaczynamy od dział laserowych i wyrzutni rakiet, by potem kupować mordercze działa Gaussa, działa jonowe czy powłoki ochronne, okalające naszą planetę. Im mocniejsza obrona planety, tym inni gracze, będą bardziej się wahać czy opłaca im się nas atakować. Kolejna rzecz to flota kosmiczna. Stworzenie floty jest niezbędne, by móc atakować inne planety i zbierać z nich łupy. W ten sposób, będziemy mieli dodatkowe źródło surowców, co zdynamizuje nasz rozwój. Jednostki wchodzące w skład floty? Rozpoczynamy od zakupu lekkich myśliwców, by potem przejść na ciężkie myśliwce, a potem bombowce, niszczyciele, pancerniki i – na samym końcu – Gwiazdę Śmierci. Ta ekstremalnie potężna, ale i droga jednostka, to postrach OGame i ten, kto ją posiada, liczy się w gronie najlepszych graczy na serwerze.

ogame_3

Jej cena jest równie oszałamiająca, co możliwości bojowe – kilka milionów jednostek, każdego z surowców. Co do bitew i mechanizmów walki, są one bardzo uproszczone i sprowadzają się do otrzymania raportu o wyczynach danej floty. W raporcie otrzymamy pełne zestawienie strat i wszystkie szczegóły, jakie powinny się tam znaleźć. To niestety tyle, już Settlers Online pokazywało więcej, ale OGame ma tyle lat na koncie, że nie jestem tym specjalnie zdziwiony. Jak widzicie, OGame, biorąc pod uwagę mechanikę rozgrywki, raczej nie rożni się od współczesnych darmowych gier strategicznych online. W OGame znajdziemy także standardowe funkcje, znane w innych grach online: chat, mail, możliwość dołączenia do gildii czy handel surowcami z innymi graczami. W swoim czasie, były to niemal pionierskie rozwiązania.

ogame_1

Jak zobaczycie na zrzutach ekranu, gra wygląda całkiem przyzwoicie, choć jest raczej oszczędna graficznie. OGame przechodził wiele zmian graficznych, ale wciąż opiera się na statystycznych obrazkach – na pewno nie są one brzydkie czy niskiej jakości. W grze nie znajdziemy także dźwięków, co sprawia, że strategia może sprawiać, nieco archaiczne wrażenie. Ostatnia sprawa to mikropłatności, które zachęcają nas do wykupienia kilku postaci, które na jakiś czas dadzą nam określone korzyści. W ten sposób, możemy mieć kolejkowanie budynków, zwiększyć ilość flot, czy wpłynąć na generowanie surowców naszego imperium. Korzyści na pewno są znaczące.

ocena_4_recenzja_gdp
Zalety
Jedyna bezpłatna strategia w kosmosie
Nostalgia
Absolutna klasyka

Wady
Mikropłatności
Przestarzała

 

Werdykt
OGame pomimo upływu lat, ma się wciąż całkiem nieźle. Należy się tej grze najwyższy szacunek, ponieważ właśnie od OGame, większość z nas rozpoczynała zabawę ze strategiami online. Chociaż na dzisiejsze standardy, można ją uznać, jako nieco anachroniczną produkcję Free to Play, to wciąż oferuje sensowną i przyjemną rozrywkę. Za darmo i w przeglądarce albo na iPadzie!

OGame recenzja
4.5 (90%) 2 votes
heartstone_2
Hearthstone: Heroes of Warcraft

Co tym razem przygotował dla nas Blizzard? Karciankę online za darmo do pobrania, która przenosi nas ponownie do Azeroth, znanego...

Zamknij