Might and Magic: Heroes Kingdoms recenzja


Wszyscy znamy serię strategii Heroes of the Might and Magic, która jest jedną z najbardziej znanych serii gier strategicznych w historii. Przyszła i pora na przeglądarkową wersję „Hirołsów”.

heroes_kingdoms_1

Za grę odpowiada studio Ubisoft, które wydaje się radzić sobie całkiem nieźle na rynku darmowych gier online. Mieliśmy już choćby popularną strategię Might and Magic: Duel of Champions ich autorstwa. Zaczynamy od wyboru frakcji, a aktualnie gra oferuje ich całe pięć: Inferno, Przystań, Akademię, Nekropolis oraz Sylvan. Każda z frakcji ma swoją specyfikę, bo jedna posiada szczególnie potężne jednostki, inna magię, a jeszcze inna stosunkowo dobrze radzi sobie gospodarczo. Wszystko zostało ładnie wyłuszczone, dlatego jedyne, co pozostaje, to zdecydować się, która frakcja wydaje się najodpowiedniejsza. Podczas pierwszych kroków w grze, jesteśmy prowadzeni, jak za rączkę przez samouczek. Misja za misją rozbudowujemy nasze miasto coraz bardziej, a nasz skarbiec zasilany jest nagrodami z misji. Oczywiście najważniejsze to stworzyć fundamenty gospodarcze do przyszłych podbojów. Wszystko oparte jest na upływającym czasie. Każde nasze działania, czy to dotyczące uczenia bohatera umiejętności, czy budowa kolejnego budynku w mieście, trwa określoną ilość rzeczywistego czasu.

heroes_kingdoms_2

Chcesz wszystko przyśpieszyć? Wydawaj pieniądze! Niestety, mikropłatności wprowadzają taką dysproporcję pomiędzy graczami, że darmowy gracz praktycznie nie ma żadnych szans z płacącymi graczami. Płacący gracze mają abonament, dzięki któremu mogą mieć 3-4 razy więcej miast niż grający za darmo. Daje do myślenia?…

Might and Magic: Heroes Kingdoms odnosi się do piątej odsłony serii, dlatego wszystkie jednostki zostały zaczerpnięte właśnie z tej części. Szkielety, demony mniejsze i większe, anioły, kusznicy, dżiny i dziesiątki innych jest do naszej dyspozycji. Oczywiście trzeba czasu, by odblokować najpotężniejsze z nich i zwerbować do naszej armii. Armii używamy zarówno do obrony przed atakami innych graczy, jak i do ataku na garnizony dookoła miasta i innych graczy. Dookoła naszego miasta, znajdą się garnizony strzegące kopalni lub po prostu stojące nam na drodze. Jeszcze w trakcie trwania samouczka eliminujemy kilka garnizonów, co odbywa się automatycznie.

heroes_kingdoms_3

Nasza rola, sprowadza się do wyznaczenia, która jednostka będzie atakowała wybraną jednostkę przeciwnika. Ma to znaczenie, ponieważ w systemie używanym w Heroes Kingdoms, każdy rodzaj jednostek jest skuteczny przeciwko innemu, a nieskuteczny przeciwko innemu. W skrócie, można powiedzieć, że system przypomina grę kamień – nożyce – papier. Kawaleria ma bonus do walki ze strzelcami, strzelcy bonus do walki z piechotą, a piechota do walki z kawalerią. Proste i logiczne. Osobną sprawę stanowi dowodzący armią bohater, którego rozwijamy za punkty doświadczenia uzyskane z bitew. W ten sposób, staje się on coraz lepszy i wspiera coraz bardziej armię bonusami. Możemy także wyposażyć go w różne magiczne artefakty, co dodaje troszkę RPGowego klimaciku.

Might and Magic: Heroes Kingdoms nie wygląda źle. Mamy do czynienia z prostą, ale staranną grafiką 3D, choć jest nieco statyczna i nie ma w grze zbyt wiele życia. Takie gry mogły być popularne kilka lat temu, ale teraz konkurencja na rynku wymaga jednak czegoś więcej.

ocena_3_recenzja_gdp

Zalety

Aż 6 różnych frakcji
Elementy RPG
Hirołsi!

Wady
Ekstremalnie powolny rozwój
Mordercze mikropłatności
Za bardzo statyczna


Werdykt

Mogliśmy już grać w przeglądarkowe wersje różnych znanych gier strategicznych, jak Settlers Online czy Anno Online; Might and Magic: Heroes Kingdoms na tym tle wypada znacznie gorzej. To wciąż raczej prosta gra, która nie powala ani rozwiązaniami, ani szybkością rozgrywki, żeby nie wspomnieć morderczych mikropłatności. Ze wszystkich darmowych gier serii Heroes, najbardziej cenię sobie Duel of Champions oraz Heroes Online, podczas gdy Heroes Kingdoms raczej mnie zniechęca niż zachęca. Ostatecznie możecie spróbować, w końcu jest za darmo bez pobierania.

Might and Magic: Heroes Kingdoms recenzja
3 (60%) 1 vote
bloodline_champions_2
Bloodline Champions recenzja

Bloodline Champions jest jedną z najbardziej znanych gier typu MOBA, skierowana do fanów akcji i pojedynków PvP. Nie jest to...

Zamknij