Kings Bounty: Legions recenzja


Kings Bounty: Legions to jedna z najbardziej wybijających się gier strategicznych na Facebooku, dostępna także na iPady i iPhony (iOS). Ogólna jakość, grafika i wkręcające turowe bitwy, pochłoną na nie jedną godzinę, a wszystko w polskiej wersji językowej.

kings_bounty_legions_1

Wszyscy wiemy, że nie jest łatwo odnaleźć wartościową grę na portalach społecznościowych. Czy to Facebook, czy Nasza Klasa i Google Plus, gry wykorzystują w zasadzie tą samą mechanikę, różniąc się raczej jakością i światem gry, niżeli interesującymi innowacjami. Za grę odpowiada studio Nival, stojące za udaną, choć mniej docenioną przez graczy produkcją MMORPG Allods Online. Już na pierwszy rzut oka staje się jasne, że Kings Bounty: Legions odbiega od tego schematu. Deweloperzy wyraźnie inspirowali się Heroes of the Might and Magic, co widać bardzo wyraźnie od pierwszych chwil spędzonych w grze. Poruszamy się po mapie przygód, która sama w sobie została wykonana w 2D, podczas gdy wiele różnych elementów (drzewa, budynki) są obiektami 3D. Podobnie, jak to ma miejsce w serii Heroes, rozgrywka dzieli się na podróżowanie po mapie przygód, oraz walce z oponentami. Bitwy rozgrywają się na niedużej planszy podzielonej na sześciokąty. Jednostki poruszamy w systemie turowym, a sam wygląd bitwy przypomina ten znany z Heroes of the Might and Magic. Gracze toczą tury równolegle, przy czym o kolejności jednostek, decyduje ich szybkość.

kings_bounty_legions_3

Podczas naszych przygód zwiedzimy wiele miasteczek, przebijając się coraz dalej przez mapę przygód. Krajobraz jest zróżnicowany, kolorowy i bardzo w stylu fantasy. Stopniowo będziemy odkrywali również jednostki. Są one uszeregowane kilka typów, w ramach czterech dostępnych frakcji: Królestwo, Chaos, Bestie oraz Pradawnych. Każda z jednostek reprezentuje jeden z 5 rodzajów – obrońca, łucznik, mag, uzdrowiciel oraz wojownik. Każdy z rodzajów jest efektywny w walce z określonym innym rodzajem jednostki i tak np. wojownik zadaje większe obrażania łucznikowi, a z kolei mag rani więcej obrońcę. Wszystko zostało bardzo dokładnie opisane w samej grze, dlatego polecam śledzić uważnie samouczka na początku gry.

Ogólnie rzecz biorąc, nacisk na bitwy mogę porównać z tym, jak rozwiązano to w Iron Grip: Marauders. Gracze przede wszystkim skupiają się na toczeniu bitew, które są podstawowym źródłem bogactw i punktów doświadczenia. To doskonała okazja, by oderwać się od bardzo zbliżonych do siebie strategii online, nawet nie wiem jak dobrze zrealizowanych – mam tu na myśli choćby Goodgame Empire czy Settlers Online.

kings_bounty_legions_2

Podobnie, jak w innych grach spotykanych na Facebooku, spotkamy różne opcje społecznościowe, które są całkiem niezłym źródłem bogactwa. Możemy wysyłać je naszym znajomym, a oni nam, co jest bardzo opłacalne. Codzienne logowanie również – dostajemy przy tej okazji także trochę waluty premium! Niestety, także podobnie, jak w innych strategiach społecznościowych, jesteśmy ograniczeni do pewnej ilości energii, za którą kupujemy ruchy w grze. Wyczerpana energia, to wymuszona przerwa w grze, która może potrwać kilka godzin – nie podoba się? Zapłać! Nigdy chyba nie polubię tego przeklętego paska! Co ciekawe, zaczyna on także robić karierę w darmowych grach na telefon.

Znudzeni przygodami i walką z komputerem? Jest i PvP! System dostosowuje przeciwnika do nas, chyba, że wybierzemy specjalną opcję umożliwiającą większej ilości graczy starcie z naszymi wojskami. Generalnie, na pewnym etapie gry, warto spróbować swoich sił i zmierzyć się z innymi graczami online. Podstawową walutą jest złoto, za które możemy kupić większość przedmiotów i jednostek, ale istnieje oprócz tego waluta premium – klejnoty. Do czego przyzwyczaiły nas darmowe gry strategiczne, możemy je wydawać, by otrzymywać najpotężniejsze przedmioty w grze.Kings Bounty: Legions w iTunes

ocena_5_recenzja_gdp
Zalety
Oryginalny pomysł
Wciągające turowe bitwy
Ogólna jakość
Polska wersja językowa
Dostępna na iPady, iPhone i na komputery

Wady
Ograniczenia wynikające z mikropłatności

 

Werdykt
Bez wątpienia, to jedna z najciekawszych gier, jakie poznałem w modelu free to play, a już zdecydowanie ścisły top, jeśli chodzi o gry na Facebooku. Zarówno jakość, jak i przemyślany mechanizm rozgrywki pokazują ile trudu włożyło studio Nival w tą bardzo udaną bezpłatną strategię. Gra ma oczywiście wady, a generalnie są one związane z mikropłatnościami i ograniczeniami, jakie nakłada na grę model free to play. Pomimo tego, zachęcam do spróbowania, bo bardzo niewiele darmowych gier może dorównać Kings Bounty: Legions. Zagrajcie!

Kings Bounty: Legions recenzja
5 (100%) 1 vote
dragon_nest_1
Dragon Nest recenzja

Dragon Nest to darmowa gra MMORPG stworzona przez południowokoreańskie studio Eyedentity Games, a wydana przez Nexon. Przenosimy się do magicznej...

Zamknij