Ikariam recenzja


Ikariam to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych strategii na polskim rynku. Wcielamy się we władcę greckiej wioski, by stopniowo stworzyć antyczne imperium z prawdziwego zdarzenia. Ikariam jest dostępne w polskiej wersji językowej.

Ikariam_1

Jak w innych strategiach online, zaczynamy rejestracji za pomocą aktywnego konta mailowego. Gdy wchodzimy do gry, zaraz po wyborze serwera, zostajemy losowo przeniesieni na jedną z wysp greckiego archipelagu. W ramach jednej wyspy, możemy mieć do 16 sąsiadów (innych graczy). Naszym celem jest stworzenie z kilku bud, wielkiego i kwitnącego antycznego imperium. Nasze Polis (miasto) musi być numerem jeden, a droga do celu wiedzie przez rozwój ekonomiczny oraz podbój. Początkowo będzie towarzyszył nam samouczek, który zarówno dostarcza wiele cennych informacji na temat rozgrywki, ale nagradza nas także surowcami i pieniędzmi. Pierwszy kontakt z grą, to przede wszystkim, szybki rozwój, ale stopniowo Ikariam wyhamowuje i o nowe budynki będziemy musieli się nieco bardziej postarać. Jak w innych darmowych grach strategicznych, także tutaj będziemy musieli się uzbroić w dużą dozę cierpliwości – progres wymaga czasu, a lekiem na wszystkie bolączki pozostają mikropłatności. Gospodarka w Ikariam opiera się na różnych surowcach, w tym także tych luksusowych – kryształ, marmur, wino, siarka etc. System surowców przypomina trochę rozwiązania znane z serii Cywilizacja, oraz z Forge of Empires, innej bezpłatnej strategii online.

Ikariam_2

Niektóre z cennych surowców, będą wymagały udania się na inną wyspę i terytorium innych graczy. Musimy być oczywiście gotowi na wojnę, dlatego stopniowe budowanie armii jest celem istotnym samym w sobie. Do sukcesu potrzebujemy zarówno sprawnej gospodarki, mocnej armii, jak i mądrej dyplomacji, bo właśnie od niej będzie zależeć najwięcej. Umiejętne wkręcenie się w skuteczny i aktywny sojusz i nasza aktywność na tym polu, może nie jeden raz uratować naszą skórę, dlatego zachęcam do działania!

System walki w Ikariam odbiega od przyjętych rozwiązań i zbliżony jest do tego co widzieliśmy przy okazji Command & Conquer: Tiberium Alliances. Mamy dwa rodzaje walk, na lądzie i na morzu. Podczas każdego starcia nasze jednostki, umieszczane są w specjalnych gniazdach, podczas gdy o sukcesie i porażce, decyduje właściwie rozmieszenie jednostek atakujących, względem broniących. Ten system walki, nie zawsze stawia na pierwszym miejscu agresora, dlatego często lepiej jest się dogadać, żeby uniknąć konfrontacji.

Ikariam_3

Tempo naszego rozwoju nie jest najszybsze, choć mamy możliwość przyspieszyć i ułatwić sobie grę poprzez wydawanie pieniędzy. Walutą premium jest mityczna Ambrozja, nektar bogów, który otwiera wszystkie możliwe drzwi i skraca czas oczekiwania na skompletowanie budowy. Poza tym dostarcza bonusów, zwiększa ochronę w magazynach przez złodziejami etc. Istotną częścią mikropłatności jest konto premium, które wykupujemy przy użyciu ambrozji. Aktualnie za 20 zł, możemy wykupić konto premium na cały miesiąc. Czy warto? Decyzje tego rodzaju, pozostawiam wam.

ocena_4_recenzja_gdp
Zalety
Kolorowa grafika
Solidne wykonanie
Przystępność i prostota
W całości po polsku

Wady
Mikropłatności

 

Werdykt
Ikariam sprawia pozytywne wrażenie i być może wydawać się mniej skomplikowana niżeli jest w rzeczywistości. Niech was nie zwiedzie humor i barwna grafika, bo ta darmowa strategia wymaga mnóstwo czasu, cierpliwości i sprytu, szczególnie w dyplomacji. Ikariam wprowadza wiele innowacji, ale muszę przyznać, że została bardzo solidnie zrealizowana, dzięki czemu może śmiało rywalizować nawet z najnowszymi grami strategicznymi online. Poza tym jest dostępna w całości po polsku, co jest ukłonem dla wszystkich młodszych graczy.

Ikariam recenzja
4 (80%) 1 vote
world_tanks_3
World of Tanks recenzja

World of Tanks to zdecydowanie jedna z najlepszych gier do pobrania za darmo, której spektakularny sukces spowodował modę na darmowe...

Zamknij