Goodgame Empire recenzja


Goodgame Empire to aktualnie jedna z najpopularniejszych przeglądarkowych strategii po polsku. Ta, mająca więcej niż kilkadziesiąt milionów graczy, darmowa produkcja przenosi nas do kreskówkowego średniowiecza…

goodgame_empire_1_mgdp

W którym to przyjdzie nam się mierzyć i bratać z innymi graczami. Zaczynamy posiadając drewnianą budę, która zwie się zamkiem – poza tym pusto i nie ma nic. Rozpoczynamy jednak grę z samouczkiem, który podczas budowania pierwszych budynków użytkowych, będzie doradzał nam i prowadził przez drobne trudności. Na szczęście, po pierwsze gra jest w całości po polsku, a po drugie interfejs na tyle przystępny, że nie przytłacza nas olbrzymia ilość opcji.

Najważniejsze na początek do załatwienie sobie chaty drwala oraz kamieniołomu. Mając te dwa budynki, zaczynamy generować surowce, które napędzają nasz wzrost gospodarczy. W Goodgame Empire są dostępne 3 surowce: drewno, kamień oraz żywność. Każdy z nich jest ważny i nie można ani jednego z nich ignorować. Na początku budujemy po jednym z budynków generujących surowce, szybko jednak będziemy musieli, po pierwsze, mieć ich więcej, a po drugie, ulepszać je na wyższy poziom. Każdy z dostępnych budynków można ulepszać, co może zwiększać ilość produkowanych jednostek, albo otworzy nam dostęp do czegoś nowego – np. nowej jednostki.

goodgame_empire_2_mgdp

Będziemy musieli także budować mieszkania dla poddanych, którzy generują pieniądze. Po kilku dniach, przyjdzie pora, zając się rekrutacją większej armii. Ponieważ osłona nowych graczy trwa tydzień, będziemy potrzebowali dość liczną armię, która będzie nas bronić – rekrutujemy armię w barakach.

Jak wygląda walka i starcia między graczami? Mamy drobny wpływ na położenie wojsk zaraz przed tym jak będziemy atakować zamek. W prosty sposób przydzielamy jednostki, w którą część zamku atakujemy i gotowe! Potem czekamy, aż nasze wojska dotrą do celu i czekamy na ostateczny raport o porażce lub sukcesie. O czym warto pamiętać, dobrze nie porywać się od razu na ataki na innych graczy, a zebrać armię i dołączyć do sojuszu – to zdecydowanie poprawi nasze bezpieczeństwo. Znalezienie skutecznego sojuszu i to szybko jest ważne, bo jak tylko skończy się osłona nowych graczy, chroniąca nas przed innymi, czekają nas ataki wrogich armii.

goodgame_empire_3_mgdp

Już na pierwszy rzut oka, można zauważyć wspaniałą oprawę graficzną i ogólne wykonanie Goodgame Empire. Kolory są bardzo nasycone, a sam design wygląda na mocno kreskówkowy i lekko karykaturalny. Jak na grafikę 2D, trudno znaleźć grę, która, by mogła przewyższać Goodgame Empire. Wielkie brawa dla deweloperów! Muzyka uzupełnia całą resztę i nie prezentuje się źle.

Moje zastrzeżenia budzą tylko mikropłatności, które są i będą problemem wielu gier przeglądarkowych i do pobrania, dostępnych w modelu free to play. Ich wpływ, szczególnie na gry strategiczne, jest bardzo znaczący. A ceny w sklepie? Nie jest tanio, możecie mi wierzyć. Nie mogę do końca zrozumieć, dlaczego ceny nie są dostosowane do polskich realiów i nie dotyczy to tylko tej gry, a wielu innych, w które miałem okazje zagrać.

ocena_5_recenzja_gdp

Zalety
Grafika
Interfejs
Ogólna jakość
Muzyka

Wady
Mikropłatności

 

Werdykt
Goodgame Empire wygląda fantastycznie i jest bardzo dopieszczoną strategią przeglądarkową. Widać starania dewelopera, który staje wręcz na uszach, żeby tworzyć wysokiej jakości gry – Empire jest na to bardzo dobrym przykładem. Mikropłatności nie rozpieszczają nas i mają znaczący wpływ na równowagę między graczami, ale do tego niestety musimy się przyzwyczaić w modelu free to play.

Goodgame Empire recenzja
5 (100%) 1 vote
dc_universe_online_1_mgdp
DC Universe Online recenzja

DC Universe Online zaprasza wszystkich chętnych do świata superbohaterów z DC – Superman i Batman, ale także Ci mniej znani...

Zamknij