Goblin Keeper recenzja


Znudziły się wam typowe przeglądarkowe strategie, w których kolejny raz trzeba zarządzać miastem? Goblin Keeper, czyli jak dobrze być złym…

goblin_keeper_1

Goblin Keeper to świetna okazji, żeby spróbować czegoś innego – wchodzimy w buty jednego z aspirujących mrocznych władców. Naszym zadaniem będzie przygotowanie inwazji na cały znany świat na powierzchni. Goblin Keeper bazuje na doświadczeniach znanych ze strategii przeglądarkowych, ale wprowadza mechanizm rozgrywki nawiązujący wyraźnie do hitu Dungeon Keeper, który powinien kojarzyć każdy fan komputerowych gier strategicznych. Nasze włości sprowadzają się do obszaru znajdującego się gdzieś wgłębi ziemi – krok po kroku będziemy budować nasze podziemne imperium. Podstawą ekonomiczną naszego mrocznego królestwa są gobliny, które wynajmujemy zarówno do budowy, jak i wydobywania surowców. Im więcej posiadamy goblinów, tym lepiej dla naszej podziemnej gospodarki. Analogicznie do innych darmowych gier strategicznych, będzie nam towarzyszył samouczek, który wygodnie dostarcza nam wszelkich informacji na temat rozgrywki. Nie wszystko jest takie oczywiste, nawet, jeśli graliście we wszystkie znane gry strategiczne online – Goblin Keeper znacząco odbiega od tego co już widziałem. Pierwsze inwestycje to spiżarnia oraz sypialnia, gdzie będą spali nasi poddani. Każda z jednostek będzie potrzebowała specjalnego miejsca do spania, a niektóre, te bardziej zaawansowane, także specjalne komnaty – czarnoksiężnicy potrzebują biblioteki do wynajdywania zaklęć.

goblin_keeper_3

Kolejne istotne miejsce to speluna, czyli miejsce, w którym nasi mroczni poddani oddają się rozrywkom. Podczas wypełniania zadań samouczka, jesteśmy cały czas nagradzani surowcami, dzięki czemu, początkowo rozwój przebiega błyskawicznie. Potem gra zwalnia, ale jest to całkowicie normalne w grach tego typu. Istotną częścią większości gier online, a w szczególności strategii, jest szeroko pojęta aktywność społeczna. W Goblin Keeper istnieje możliwość zapraszania znajomych wśród innych graczy, dzięki czemu możemy poprawić produkcję naszych surowców.
Naszą armię w Goblin Keeper, stanowić będzie plejada złych stworzeń. Gobliny, orkowie, ogry, demonice, czarnoksiężnicy, mroczne elfy i wyjątkowo mocne demony – balrogi. Z czasem będziemy odblokowywać kolejne z nich, a nasza armia będzie coraz silniejsza.

goblin_keeper_2

Jednostki są bardzo zróżnicowane, bo jedne specjalizują się głównie w zadawaniu obrażeń, podczas gdy inne, pełnią funkcję typowo defensywną. Oczywiście odblokowywanie jednostek i innych budynków, związane jest z rozwojem technologicznym naszego podziemnego imperium. Technologie kosztują i wymagają czasu do opracowania oraz mnóstwa surowców. Za opracowanie technologii odpowiadają czarnoksiężnicy, którzy potrzebują zarówno łóżek, jak i obszernej biblioteki.

Jak inne gry Free to Play, tak i Goblin Keeper opiera się na wszechobecnych mikropłatnościach. Walutę premium stanowią cenne talary, działające jak przyśpieszacz i klucz do wszelkich ułatwień. Ceny w sklepie rzeczywiście mogą przeraża, ale niestety, tak to już jest z tymi grami, które niby są za darmo, a tak naprawdę bezwstydnie sięgają do naszych kieszeni…

ocena_5_recenzja_gdp
Zalety
Taka przeglądarkowa wersja Dungeon Keeper
Innowacje
Polska wersja językowa

Wady
Niedoróbki i błędy

 

Werdykt
Goblin Keeper jest naprawdę znakomitą odmianą w stosunku do ciągle podobnych do siebie darmowych gier strategicznych typu Free to Play. Bardzo fajnie, że gra nawiązuje do popularnej Dungeon Keeper, którą bardzo ciepłą wspominam i w którą grałem nie jedną godzinę. Twórcom udało się stworzyć coś bardzo oryginalnego i może nie wszystko w grze może się podobać, ale z pewnością należy docenić ich prace.

Goblin Keeper recenzja
5 (100%) 1 vote
lord_of_the_rings_online_1_mgdp
Lord of the Rings Online recenzja

Lord of the Rings Online to przygoda w wielkim świece stworzonym przez legendę fantasy, J. R. R Tolkiena. Zapraszam do...

Zamknij