Fragoria recenzja


Darmowe MMORPG w przeglądarce poczynają sobie coraz śmielej na rynku Free to Play. Magiczny świat fantasy zaprasza wszystkich na przygodę. Fragoria nie wymaga pobierania i jest dostępna w całości po polsku!

fragoria_2

Fragoria przenosi nas do świata fantasy mocno przypominającego średniowiecze, ale z występującą wszędzie magią i nadnaturalnymi mocami. Jak w innych grach MMORPG naszym zadaniem będzie eksploracja świata gry, walka z komputerowymi przeciwnika i innymi graczami oraz skupienie się na rozwoju swojej postaci. Świat gry jest podzielony na instancje, które eksplorujemy eliminując potwory, zdobywając przedmioty dla potrzeb misji i nasycając punktami doświadczenia niezbędnymi na awans na wyższy poziom. Postać posiada pasek życia, many i doświadczenia, miejsce na ekwipunek, dziennik zadań oraz całą masę statystyk określających jej sprawność w walce. W miarę rozwoju dostajemy także zarówno nowe umiejętności, jak i coraz potężniejsze czary. W grze znajdziemy różne nazwy własne, które dają do zrozumienia, że tłumacz wykonał swoje zadanie na piątkę! Mordotłuk? Pasibrzuch? Wyrwidąb? Słowiański klimat na całego! NA początku gry uczymy się podstaw rozgrywki od kilku postaci o swojsko brzmiących imionach i nazwiskach; Mag Czerniawy, Wiedźma Bobrzycha i Junak Śmierdyn są naszymi nauczycielami.

fragoria_1

W razie jakichkolwiek problemów, można sprawdzić encyklopedię poświęconą grze, w której znajdziemy praktycznie wszystkie szczegóły rozgrywki i gry. Zaczynamy posiadając klasę Wędrowca, ale rozdziela się ona szybko na dwie drogi – Magii i Siły. Kolejna specjalizacja, pozwala nam wybrać jeszcze konkretniej. Szaman (droga magii) i Osiłek (droga siły) oferują razem 5 różnych klas rozwojowych – Mag Żywiołów, Uzdrowiciel, Łowca, Wojownik i Żołnierz. Ostatnia specjalizacja to klasy pozwalające na zakończenie kariery z przytupem – właśnie te klasy wydają się najmocniejsze: Zaklinacz Ognia, Zaklinacz Lodu, Czarodziej, Zielarz, Szpieg, Strzelec, Berserk, Rycerz, Szlachetny Obrońca i Diamentowy Obrońca. Wybór jak widzicie jest spory, a każda z klas posiada własny zestaw umiejętności, które stanowią o jej sile podczas walki.

fragoria_3

Walka na śmierć i życie z innymi graczami, może mieć miejsce w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Twórcy Fragoria chwalą się możliwością toczenia walk drużynowych, ale i gracze, którzy chcą powalczyć solo znajdą tutaj coś dla siebie. Osobiście wolę grę solo, bo przy problemach z transferem danych na serwerze, masowe PvP jest mocno problematyczne – nie mówiąc już o wszechobecnym chaosie.

Gra została wykonana w technologii flash, co jest aktualnie rzadkością w grach MMORPG online. Nie spodziewajcie się fajerwerków, chociaż muszę przyznać, że Fragoria prezentuje się dość solidnie; mam tu na myśli zarówno grafikę, jak i przede wszystkim, muzykę. Oczywiście ograniczenia technologiczne powodują, że przeglądarkowe MMORPG raczej nie są w stanie rywalizować jakością z grami do pobrania opartymi o klienta. Widać to wyraźnie podczas gry, bo Fragoria nawet, jeśli budzi niezłe odczucia, biorąc pod uwagę dostępność w przeglądarce, to trudno ją porównywać z Lord of the Rings Online czy Aion Online.

ocena_4_recenzja_gdp

Zalety
Po polsku!
Solidne wykonanie
Jak na przeglądarkowe MMORPG, wyraźnie daje radę

Wady
Dość archaiczna
Problemy z serwerami

 

Werdykt
Fragoria na pierwszy rzut oka robi dość średnie, przeciętne wrażenie, ale dużo lepiej jest w przypadku dłuższej gry. Podobnie, jak w Taern, trzeba poświęcić temu MMORPG trochę więcej czasu. Dostępność po polsku i przystępność powinny zachęcić do gry, ale musicie pamiętać, że w stosunku do takich produkcji, jak Royal Quest czy Lord of the Rings Online, Fragoria wypada bardzo blado. Musimy jeszcze długo poczekać, aż gry przeglądarkowe pobiją darmowe gry do pobrania oparte o klienta.

Fragoria recenzja
4 (80%) 1 vote
combat_arms_2
Combat Arms recenzja

Strzelanka mocno inspirowana Counter Strike? Combat Arms to darmowa strzelanka do pobrania – chwytamy za karabiny i ruszamy do walki!...

Zamknij