Forge of Empires recenzja


Forge of Empires to darmowa gra strategiczna przygotowana z myślą o fanach gier przeglądarkowych. Kolejny raz czeka nas zabawa w zarządzanie, ale diabeł tkwi w szczegółach, a te wyróżniają tą innowacyjną strategię. Forge of Empires jest dostępna po polsku.

forge_of_empires_1

Forge of Empires podobnie, jak znane fanom strategii Age of Empires, wprowadza rozwój począwszy od epoki kamienia łupanego. Technologia za technologią, rozwijamy nasze włości i podobnie, jak to ma miejsce w Cywilizacji, awansujemy w coraz wyższe epoki. Na początek, dostajemy niewielki kawałek ziemi (16×16) wraz z ratuszem i zaczynamy stawiać pierwsze konstrukcje. Podobnie, jak w innych przeglądarkowych grach strategicznych, tak i tutaj czeka nas rozbudowa konstrukcji odpowiadających za generowanie surowców, jak i budynków o charakterze kulturalnym, dekoracyjnym, oraz militarnym. By wszystko ładnie hulało, potrzebujemy jeszcze połączyć budynki z ratuszem, za pomocą sieci dróg. Trochę cierpliwości, zarządzania przestrzenią i zarządzania w ogóle, a nasza „cywilizacja” rozwija się coraz lepiej. Początkowo, nie dysponujemy żadnymi technologiami, ale rzut okiem na drzewko technologiczne (brzmi znajomo?) i już możemy rozpocząć marsz ku wyższej technologii. Każda z nich jest bardzo istotna i otwiera nam drogę do nowych ulepszeń, jednostek, zwiększa ilość generowanych budynków – ogólnie rzecz biorąc przyśpiesza nasz rozwój.

forge_of_empires_2

Kolejne podobieństwo do Cywilizacji to surowce (np. drzewa, ruda żelaza, alabaster, miód, skały marmuru), które są niezbędnym składnikiem wszystkich dostępnych w grze dóbr. W rezultacie tego, posiadamy możliwość używania ich do negocjacji przy zajmowaniu terenów lub kupowaniu wynalazków. Tak, w grze zajmujemy także, nowe terytoria i możemy zdobywać je dwojako – albo poprzez negocjacje i wykup, albo poprzez interwencje zbrojną! To drugie rozwiązanie jest o wiele bardziej ekscytujące. Dzięki nowym terenom, będziemy mieli dostęp do większej ilości surowców i zdynamizujemy dzięki temu nasz rozwój.

System walki w Forge of Empires jest bardzo zbliżony do popularnej serii Heroes of Might and Magic. Co prawda, nie jest to ten sam poziom wykonania, ale koncepcja jest widać wyraźnie inspirowana przez tą strategię. W praktyce, bitwa daje nam pewną kontrolę nad wydarzeniami i od nas zależy na ile sprawnie użyjemy naszych jednostek w boju. Jednostki są bardzo różnorodne, poczynając od strzelców, na kawalerii skończywszy. Oczywiście, w miarę przechodzenia w coraz młodsze epoki, zmieniają się jednostki, na coraz bardziej interesujące…

forge_of_empires_3

Zarówno na temat grafiki, jak i muzyki, mam jak najlepsze zdanie – Forge of Empires robi piorunujące wrażenie! Szczególnie spodobała mi się muzyka w tle, bardzo nastrojowa, wypełniająca swoją rolę. Twórcy naprawdę postarali się i stworzyli solidnie prezentującą się grę.

Co do mikropłatności, mają one bardzo poważny wpływ na grę. W sumie, w Forge of Empires są dostępne trzy waluty, z czego jedna z nich jest dostępna za normalne pieniądze. Podstawowe waluty to złoto i zaopatrzenie, podczas gdy walutą premium są diamenty, które dostaniemy bezpłatnie, jedynie w niewielkiej ilości. Waluta premium bardzo znacząco wpływa na rozgrywkę, umożliwiając skoki między epokami w ciągu jednego dnia. Poza tym, za diamenty można także poszerzać pole pod zabudowę naszego miasta i ostatecznie zwiększyć jego powierzchnie o całe 400%!

ocena_5_recenzja_gdp
Zalety
Grafika
Muzyka
Innowacyjna
Po polsku!

Wady
Mikropłatności
Błędy

 

Werdykt
Forge of Empires jest solidnie zrealizowaną strategią, ale cierpi na typowe problemy swojego gatunku (darmowe strategie free to play). Wymaga bardzo dużo czasu, ale największy problem to mikropłatności, które w olbrzymim stopniu wpływają na rozgrywkę. Myślę, że twórcy poszli jednak za daleko i płacący gracze, mają zbyt wielkie korzyści.

Forge of Empires jest dostępna poprzez przeglądarkę.

Forge of Empires recenzja
5 (100%) 1 vote
elsword_online_1
Elsword Online recenzja

Elsword Online istnieje już kilka lat na rynku darmowych gier do pobrania, ale pomimo upływu czasu, wciąż można się pobawić....

Zamknij