Desert Operations recenzja


Desert Operations to kolejna po Wargame 1942 i Romadoria, strategia online wydana przez studio Looki. Stajemy na czele własnego państewka, by z czasem siać postrach wśród innych graczy.

desert_opertations_1

Pierwszymi popularnymi produkcjami dostępnymi bezpłatnie były przede wszystkim gry strategiczne online, opierające się o rozrost imperiów, współprace między graczami i wojny PvP. Lata mijają i w zasadzie niewiele się zmieniło w tym gatunku. Desert Operations to gra strategiczna starej generacji, która w praktyce jest właściwie standardową produkcją reprezentującą swój gatunek. Ideą gry pozostaje jak najbardziej efektywne zarządzenia surowcami, równomierny rozwój i szeroko pojęta dyplomacja pomiędzy innymi graczami. Na tym polu gra nie oferuje nic ponad to co już widzieliśmy, a jest przy tym bardzo podobna do Romadoria i Wargame 1942, także stworzone przez firmę Looki. Gry różnią się między sobą w zasadzie tylko osadzeniem w innych realiach historycznych.

desert_operations_2

Romadoria rozgrywa się w czasach Imperium Rzymskiego, Wargame 1942 podczas 2 Wojny Światowej, a Desert Operation w czasach współczesnych. Co poza tym? Jednostki, wygląd budynków, ale reszta pozostaje praktycznie bez większych zmian. Najciekawszym elementem Desert Opertaion jest możliwość rekrutacji współczesnych jednostek do naszej armii. Jest, w czym wybierać – piechota, czołgi, wozy opancerzone, a nawet jednostki morskie, czyli niszczyciele, lotniskowce i pancerniki. Oczywiście odblokowanie każdej z nich wymaga trochę czasu i cierpliwości, ale warto się troszkę pomęczyć.

desert_operations_3

Grafika nie Desert Operation, delikatnie mówiąc, nie zachwyca – szarość i brak bajerów może odstraszać. Porównując grę do najnowszych strategii, jak Anno Online, Settlers Online czy Goodgame Empire, wygląda bardzo marnie. Nie wygląda najlepiej nawet w porównaniu do starszych gier strategicznych, jak Imperia Online. Dobre pytanie, ile jeszcze czasu jeszcze będzie chciało się twórcom ciągnąć strategię online prezentującą się tak słabo od strony audiowizualnej?

Mikropłatności, czyli waluta premium, to cenne diamenty, które pomagają przełamać wszystkie możliwe bariery w grze. Analogicznie, jak w innych darmowych grach strategicznych, tak i tutaj możemy potencjalnie wydawać pieniądze na różne przyśpieszacze i bonusy. Ich wpływ jest kolosalny na całą rozgrywkę, ale patrząc na jakość Desert Operation raczej nie zachęca do wydawania pieniędzy.

ocena_3_recenzja_gdp

Zalety
Jedna z nielicznych współczesnych darmowych strategii
Szeroki wachlarz budynków i jednostek

Wady
Nic nowego
Nuda
Kalka innych strategii stworzonych przez Looki

 

Werdykt
Trudno mi znaleźć jakąś silną zaletę Desert Operations. Może i rozgrywka się we współczesności i oferuje dużą ilość budynków i jednostek, ale wciąż mamy tutaj do czynienia ze strategią starej generacji. Może i jest przemyślana, ale jak mam wybierać między Goblin Keeper, Anno Online czy Settlers Online to nie ma chyba takiej możliwości, żebym wybrał Desert Operations. Może przyszła już pora na zasłużoną emeryturę?…

Desert Operations recenzja
3 (60%) 1 vote
allods_online_1_mgdp
Allods Online recenzja

Allods Online to mająca już kilka lat darmowa gra MMORPG do pobrania wyprodukowana przez studio Nival do spółki z Gpotato....

Zamknij