AdventuresQuest Worlds recenzja


AdventuresQuest Worlds to przeglądarkowy, bezpłatny MMORPG stworzony przez ArtiX Entertaiment w 2008. Co niezwykłe na rynku gier MMO, produkcja została wykonana w całości w technologii Flash.

adventure_quest_worlds_1

Zaczynamy nasze przygody, jako jedna z 4 dostępnych klas – wojownik, mag, łotrzyk oraz kleryk. Jeszcze tylko wybór fryzury, koloru skóry, oczu oraz imienia i możemy ruszać przed siebie. Demoniczny rycerz Sepulchure i jego wielka armia nieumarłych najeżdża królestwo Swordhaven. Właśnie wtedy wkraczamy do gry i wykonujemy pierwsze zadanie – powstrzymać inwazję na królestwo, rządzone przez dobrego króla Alteona. Praktycznie od razu przyjdzie nam walczyć z wielkim czarnym smokiem, ale nie powinien sprawić nam większego problemu. Główną częścią rozgrywki są misje, poczynając od tych epickich, popychających fabułę do przodu, po powtarzalne i bardzo grindziarskie zadania. Wytłuczenie grupy potworów, pokonanie bossa czy misje kurierskie – praktycznie rzecz biorąc nic szczególnego, biorąc pod uwagę gatunek MMORPG. Po upływie kilku dni w grze, wydaje się, jakby AdventuresQuest Worlds przyświecał jeden podstawowy cel – sandbox. O ile wciąż na pierwszym planie jest postać i główny wątek fabularny, to można odczuć pewne podobieństwa do innych MMO, jak Dofus czy jego kontynuacja, Wakfu. Tutaj nie koniecznie chodzi o siłę postaci czy nowy zestaw przedmiotów. Chodzi o znajomych i wspólne przeżywanie przygód. Nie specjalnie trafiło to do mnie, bo co by nie mówić, gra raczej ma za sobą swoje lata świetności.

adventure_quest_worlds_3

Walka odbywa się w czasie rzeczywistym. Wystarczy wskazać cel lewym przyciskiem myszy, a nasz bohater będzie automatycznie siał zniszczenie. Naszą rolą jest używanie podczas walki odpowiednich w danym momencie umiejętności. W zależności od klasy, możemy albo sieknąć wroga potężnym atakiem albo podleczyć naszą postać lub współtowarzyszy. Tak, w AdventuresQuest Worlds możemy szybko i łatwo stworzyć drużynę lub dołączyć do już istniejącej. Wspólne granie, wydaje się jedną z najlepszych recept na wtórność i nudę rozgrywki. Od razu jest żywiej, ale bądźcie przygotowani na to, że w grze nie ma zbyt wiele osób mówiących po polsku.

adventure_quest_worlds_2

Jak na dzisiejsze standardy jakości, AdventuresQuest Worlds prezentuje się raczej słabo. Cały czas biorę pod uwagę, że gra została stworzona dla przeglądarek. Możemy oczywiście podejść do gry, jak do klasycznej produkcji, która nie musi czarować grafiką, ale oferuje oryginalną i wciągającą rozgrywkę. Wykonanie gry w technologii Flash nie musi koniecznie oznaczać czegoś skrajnie niedobrego – pamiętam całkiem niezły Taern. Jeśli chodzi o styl graficzny, AdventuresQuest Worlds czerpie z mangi i anime, co widać na załączonych screenach.

W grze możemy także spotkać mikropłatności, które były jednymi z pierwszych obok RuneScape i MapleStory. Gracze mogą wykupić konto premium na miesiąc, trzy miesiące, pół roku lub rok. Wspomniane konto otwiera drogę do nowych obszarów, przedmiotów i wielu funkcjach wcześniej zablokowanych.

ocena_3_recenzja_gdp

Zalety
Klasyka MMO
Sandbox
Przystępność

Wady
Dość szybko zaczyna nudzić
Przestarzała
Wtórność rozgrywki

 

Werdykt
AdventuresQuest Worlds posiada wierne i oddane grono graczy, ale nie mogę powiedzieć, by gra miała przed sobą świetlaną przyszłość. Mnie uderzyła po głowie przede wszystkim wtórność rozgrywki i archaiczność gry. Muszę przyznać, że ta gra MMO jest skierowana do użytkowników powyżej 10 roku życia i być może nie jestem jej grupą docelową? O ile wsiąkłem, na wiele dni, grając w RuneScape, tak nie rozumiem fenomenu tej produkcji Free to Play.

AdventuresQuest Worlds recenzja
3 (60%) 1 vote
duel_of_champions_2_mgdp
Duel of Champions recenzja

Może macie ochotę na darmową grę karcianą do pobrania? Might & Magic: Duel of Champions to aktualnie jedna z najpopularniejszych...

Zamknij