Wakfu recenzja


Wakfu to bezpośrednia kontynuacja darmowej gry Dofus, która rozgrywa się w tym samym uniwersum, tyle że 1000 lat później. Gra jest dostępna bezpłatnie do pobrania.

wakfu_1

Nie wiem czy pamiętacie, ale istnieje serial animowany Wakfu, który został stworzony w we Flashu -nadawał go kanał ZigZap kilka lat temu. Akcja toczy się w magicznym świecie Amakna, zwanym również Światem Dwunastu. Fabuła gry koncentruje się na walce z ogrem Ogrestem, który posiąwszy ogromną moc, odwrócił świat do góry nogami. Za Wakfu odpowiada to samo studio, które stworzyło MMORPG Dofus, ale przy kooperacji ze Squere Enix (m. in. seria Final Fantasy). Podobieństwo tych gier jest tak duże, że na pierwszy rzut oka, możecie mieć trudności z rozróżnieniem, która jest która. Po chwili jednak, widać wyraźną różnicę nie tyle w stylu grafiki czy mechaniki walki, ale ze względu na lepszą jakość Wakfu. Tak tytułem wyjaśnienia, Wakfu to energia, która przepływa przez wszystkie żywe istoty. Po pobraniu klienta, tworzymy postać, ale początkowo jesteśmy skazani na tylko jedną klasę – wszystkich klas jest aktualnie 14. Z czasem, podobnie jak w MapleStory, odblokujemy je wszystkie. Jak w innych darmowych grach MMORPG, mamy możliwość różnorodnych modyfikacji naszego bohatera. Nowe branie, pancerz, broń czy nauka zaklęć i umiejętności bojowych, a wszystko połączone z punktami doświadczenia. Nasz bohater awansu w standardowy sposób, a my, co poziom, musimy zdecydować, na które współczynniki przeznaczać 5 punktów umiejętności.

wakfu_2

Oprawa graficzna jest naprawdę bardzo dobra, pomimo stosunkowo niedużego klienta gry. Świat gry jest obszerny i bardzo kolorowy, przedstawiony poprzez rzut izometryczny (jak w Diablo, Fallout). Grając poczujecie się, jakbyście byli w świecie serialu animowanego! Wakfu ma swój własny styl, choć nie powiem, żeby różniła się tak bardzo od popularnego Dofusa. Podobnie, jak swój poprzednik, gra korzysta wyraźnie z Japońskich komiksów oraz filmów animowanych. Postacie są kolorowe i obowiązkowo posiadają, wielkie na pół twarzy, oczy. Mangowy styl może z jednej strony odstraszać, a z drugiej przyciągać – kwestia gustu. Osobiście jestem usposobiony neutralnie.

wakfu_3

Dużą zaletą gry jest oparty na turach, system walki, który jest rzadkością w grach MMO. Jest on identyczny, jak w Dofus. Jedyny problem polega na tym, że gra staje się coraz bardziej grindziarska i wymaga od nas coraz większego czasu spędzonego na walce. Nie znaczy to jednak, że musimy to robić, ponieważ Wakfu jest jeszcze bardziej sandboxowy niżeli Dofus. Możemy krążyć po obszarach i sadzić rośliny (ekologia), możemy w nawet stać się obywatelem, a potem przywódcą politycznym swojego regionu! Te wszystkie jednak ciekawe pomysły, natrafiają na bardzo poważny problem – mikropłatności. Niestety, jak w Dofus, bardzo wiele fajnych elementów gry, zostaje schowana za ścianą mikropłatności. By je sforsować trzeba zapłacić całe 6$ dolarów na miesiąc. Nie ma niestety, żadnej innej drogi, dlatego zastanawiam się czy określenie Wakfu, MMORPG Free to Play, nie jest trochę na wyrost?

ocena_4_recenzja_gdp

Zalety
Grafika
Muzyka
Wiele sandboxowych rozwiązań
Turowa walka

Wady
Mikropłatności
Różne błędy

 

Werdykt
Wakfu jest zdecydowanie lepiej zrealizowany i ciekawszy niż Dofus, choć obie gry oceniłbym wysoko. Dużą zaletą gry jest oparty na turach, system walki, który jest rzadkością w grach MMO. Do tego znakomita grafika, muzyka i wiele fajnych rozwiązań, jakie ciężko znaleźć na rynku Free to Play. Niestety, mikropłatności praktycznie zamykają przed nami sporą część gry, co bardzo nieprzyjemnie wpływa na ocenę końcową gry. Wielka szkoda, bo gdyby nie to, byłaby to Wakfu byłby niemal genialny!

Wakfu recenzja
4 (80%) 1 vote
united_eleven_3
United Eleven recenzja

United Eleven to bezpłatny multiplatformowy manager piłkarski dostępny za darmo zarówno na komputery, jak i na urządzenia przenośne (telefony, tablety)....

Zamknij