TERA Online recenzja


The Exiled Realm of Arborea, czyli TERA Online to czołówka darmowych gier MMORPG do pobrania i gra, powalająca zarówno grafiką, jak i bogactwem świata. Nie ma co czekać, dołącz do tysięcy graczy i odkryj świat Arborei!

tera_online_1_mgdp

TERA Online to zdecydowanie jeden z najświeższych i najciekawszych zarazem tytułów w gatunku darmowych gier do pobrania MMORPG. Tym razem zagościmy w wielkim świecie Arborei, w którym, jak to zwykle bywa, porządek rzeczy jest zagrożony. Wydawać by się mogło, że to kolejne typowe MMORPG, a tymczasem…Gra powala grafiką już na samym wstępie! Olśniewający silnik graficzny, poraża już podczas procesu tworzenia postaci! Sam proces jest bardzo zaawansowany – możemy w nim podziwiać, nie tylko krągłości damskich przedstawicielek wielu ras, ale także mnóstwo opcji modyfikacji wyglądu. Sam silnik gry, to znany wszystkich Unreal Engine 3, który jest na tyle dopracowany i stabilny, że możemy cieszyć się nie tylko patrząc, na jakość grafiki, ale również grać spokojnie i stabilnie. Mamy stosunkowo duży wybór, jeśli chodzi o rasę dla naszej postaci. Możemy wybrać klasyczne, jak Elfy oraz Ludzie, ale są także nowe – rasa olbrzymów Baraka, wyglądające jak panda Popori czy groźni i demoniczni Castanics. Jeśli wybraliście już rasę dla swojego herosa, przychodzi pora na mały ból głowy – klasa postaci.

tera_online_2_mgdp

Wybranie jednej z 8 klas może być trochę problematyczna. Myślałem nad swoim wyborem niemal półgodziny, a i tak cofałem się i wybierałem grę od początku. Aktualnie w TERA Online jest 8 klas – Łucznik, Barbarzyńca, Mistyk, Kapłan, Lancer, Slayer, Czarodziej oraz potężny Wojownik. Każda z klas ma swoją specyfikę i styl gry, nie mówiąc już o wyglądzie, dlatego warto się zastanowić dłużej. Po wybraniu imienia, możemy już spokojnie wejść do właściwej części gry.

Na początku może nam nieco samouczek – czekają na pierwsze zadania, przygody oraz walka. Misje są raczej powtarzalne, a ich prezentacja dość typowa dla gatunku. Po setkach godzin spędzonych w Star Wars the Old Republic, gdzie misje posiadają niemal filmową prezentacje TERA oferuje rozwiązania standardowe. Najciekawszą stroną TERA Online jest uproszczony system walki, nastawiony na dynamizm i szybkość. Zawiera on bardzo dużo elementów zbliżających ją do gry zręcznościowej, a nie klasycznego MMORPG – coś jak beat-em up. Przykładowo, grając kapłanem, najpierw musimy namierzyć, kogo chce uleczyć, podczas gdy grając, jako Łucznik trzeba rzeczywiście wycelować i strzelić.

tera_online_3_mgdp

By skutecznie walczyć wręcz, czyli w bezpośrednim starciu, musimy się także nauczyć unikać i blokować ciosy! Biegamy, skaczemy, zasłaniamy się tarczą, czego trzeba się nauczyć, by przetrwać w ogniu walki – podobne rozwiązania oglądaliśmy w grze Age of Conan. A wierzcie mi, czeka na nas całe mrowie potworów od małych stworków atakujących całymi gromadami, po gigantycznych bossów, wyglądających praktycznie na niezniszczalnych! Bossowie jednak, może i przewyższają nas wielokrotnie siłą, ale na szczęście nie koniecznie szybkością i inteligencją, co należy wykorzystać. Nie mówiąc już o możliwości dołączenia do drużyny.

Sterowanie możemy uznać za standardowe, czyli A – W – S – D wraz z myszą oraz dostępem do paska umiejętności, aktywowanych za pomocą dodatkowych przycisków. Idąc jednak tropem bardziej zręcznościowej rozgrywki, twórcy nie dodali zbyt wiele umiejętności, by nie komplikować i nie spowalniać niepotrzebnie walki. Poza tym stworzyli specjalne połączenie umiejętności ze sobą – łączymy podstawowy atak z wybraną umiejętnością na zasadzie łańcucha (najpierw umiejętność A, potem umiejętność B).

tera_online_4_mgdp

Oprawa graficzna to niesamowitość sama w sobie! TERA Online razi ich bogactwem, momentami, chyba aż przesadnie. Osobiście byłem pod dużym wrażeniem, ale zdaje sobie sprawę, że nie każdy lubi tony lukru w grach MMORPG do pobrania. Nie mówiąc już, o nieco kontrowersyjnym dla niektórych, stylu manga/anime z którego często słyną wschodnie produkcje MMO. Naturalnie, żeby docenić pełnie tego co gra ma do zaoferowania, musimy mieć mocny komputer. Granie na laptopie raczej odpada, chyba że na najniższych możliwe detalach.

ocena_5_recenzja_gdp

Zalety
Genialna grafika
Jedna z najbardziej udanych darmowych gier MMORPG
Dynamiczna walka
Wciąga!

Wady
Powtarzalne misje
Zjada prawie 30 Gigabajtów

 

Werdykt
Tera Online to aktualnie czołówka gier do pobrania MMORPG i to dostępna za darmo! Genialna oprawa graficzna to bez wątpienia najmocniejsza strona tej produkcji, choć zaraz obok, umieściłbym wciągający system walki i to coś, co sprawia, że do gry się z ochotą wraca. Wady to na pewno powtarzalne i nieco nudnawe misje oraz gigantyczny klient gry – 30 GB!

TERA Online wymagania systemowe

TERA Online wymagania minimalne
Karta graficzna – Geforce 7600GT lub Radeon X1600XT DirectX 9.0c lub lepsza
CPU – Intel Pentium 4 3.2GHz lub AMD Athlon64 3200+
RAM – 2GB
HDD – 25GB

TERA Online wymagania rekomendowane
Karta graficzna – Geforce 8800GT lub Radeon HD 3870 DirectX 9.0c lub lepsza
CPU – Intel Core2 DUO E6750 2.66GHz lub AMD Athlon 64 X2 6000+
RAM – 4GB
HDD – 25GB

TERA Online recenzja
5 (100%) 1 vote
adventure_quest_worlds_1
AdventuresQuest Worlds recenzja

AdventuresQuest Worlds to przeglądarkowy, bezpłatny MMORPG stworzony przez ArtiX Entertaiment w 2008. Co niezwykłe na rynku gier MMO, produkcja została...

Zamknij