Stronghold Kingdoms recenzja


Stronghold Kingdoms to najogólniej rzecz biorąc, przeglądarkowa wersja niezwykle popularnej średniowiecznej strategii, w której będziemy budować własne wioski, zamki oraz czeka nas wojna z innymi graczami.

stronghold_kingdoms_1

Jeszcze kilka dobrych lat temu grałem z wypiekami na twarzy w pierwszą część Stronghold, która cechowała się zarówno oryginalnością, jak i jakością wykonania. Teraz przyszła pora na Stronghold Kingdoms, przeglądarkową edycję popularnej serii strategii od Firefly Studios. Gra przenosi nas prosto na obszary wirtualnej Europy, by wejść w buty jednego z drobnych szlachciców. Po rejestracji, czeka nas jeszcze samouczek, ale jest to o tyle dobre, że unikamy w ten sposób poważnego bólu głowy – na pierwszy rzut oka gra wydaje się skomplikowana. Na szczęście, sporo ułatwia polska wersja językowa, o czym warto pamiętać. Wita nas bardzo dobrze znana szata graficzna, o ile się nie mylę, nawiązująca bardzo wyraźnie do pierwszej części gry. Po skonstruowaniu paru budynków, można zaobserwować, że deweloperzy obdarzyli życiem naszą małą mieścinkę. Dzielni rolnicy spacerują, drwale walczą z drzewami, a kamieniarze tłuką w kamienie. Interes ładnie się kręci i z każdym wybudowanym budynkiem wrażenia są coraz fajniejsze, co z resztą mogliśmy oglądać na przykład w Settlers Online. W osobnym menu można zarządzać zamkiem, który początkowo jest zamkiem jedynie z nazwy. Jest on jednak punktem obronnym naszej wioski, dlatego będziemy go rozbudowywać, wyposażać w różne urządzenia i zwiększać załogę broniącą naszego dobytku.

stronghold_kingdoms_2

Będziemy go rozbudowywać w miarę gry. Sensowna armia to kwestia zarówno czasu, jak i określonych kosztów. Nie muszę chyba mówić, jak ważne jest, by mieć własną mocną armię, prawda?

W Stronghold Kingdoms wykreujemy i wypromujemy swojego własnego bohatera, rozwijającego się wraz ze swoimi włościami. Początki są raczej dość skromne, ale krok za krokiem, nasza skromna osada, zamieni się w miasto z prawdziwego zdarzenia. Będziemy stopniowo awansowali i odblokowali kolejne elementy do naszej układanki. Producenci chwalą się wielką ilością technologii do odblokowania (podobno 700), a wszystkie koncentrują się wokół naszego średniowiecznego imperium. Dotyczą zarówno rolnictwa, jak i przemysłu, edukacji oraz oczywiście wojska. Nie muszę zaznaczać, jak bardzo są istotne dla naszego rozwoju – praktycznie nic nie możemy bez nich zrobić. Trzeba też pamiętać, że technologie to spory wydatek, dlatego będziemy musieli zmusić się do dużego wysiłku.

stronghold_kingdoms_3

Mikropłatności opierają się między innymi na specjalnych kartach gwarantujących różne bonusy i premie podczas gry. Jedne przyśpieszają produkcje surowców, inne poprawiają siłę uderzeniową naszego wojska, a jeszcze inne są jednorazowym zastrzykiem określonego surowca. Podobnie, jak w innych grach strategicznych online, tak i tutaj mikropłatności mają spory wpływ na rozgrywkę. Płacący gracze otrzymują właściwie, co tylko chcą, a darmowi mogą liczyć się ze srogim laniem z ich strony. Stronghold Kingdoms nie różni się pod tym względem w znaczący sposób od Grepolis, Ikariam czy Goodgame Empire. Zdarzają się jednak produkcje typu Free to Play, które mają mikropłatności zaprojektowane w sposób szczególny dla graczy palących się specjalnie do płacenia za grę. Jednymi z dobrych przykładów są na pewno Duel of Champions, War Thunder i S.K.I.L.L.: Special Force 2.

ocena_5_recenzja_gdp
Zalety
Przeglądarkowy Stronghold!
Złożona
Oryginalność rozwiązań
Wersja polska

Wady
Mikropłatności

 

Werdykt
Stronghold Kingdoms wyróżnia się i to bardzo wyraźnie wobec innych bezpłatnych gier strategicznych online. To bez wątpienia czołówka gatunku obok Anno Online czy Settlers Online. Nie jest może idealna i korzysta z nieco kontrowersyjnych mechanizmów opartych o paskudne mikropłatności, ale pod wieloma względami jest grą innowacyjną. Poza tym, budzi przyjemne skojarzenia z innymi znanymi strategiami z serii Stronghold – sentyment pozostaje, dlatego jeśli poszukujecie fajnej strategii online, zobaczcie śmiało bezpłatny Stronghold Kingdoms.

Stronghold Kingdoms recenzja
5 (100%) 1 vote
real_mad_god_3
Realm of the Mad God recenzja

Swoista moda na piksele, zapoczątkowana przez Minecrafta, zainspirowała prostą i wyjątkowo grywalną produkcje online - Realm of the Mad God....

Zamknij