Star Wars: The Old Republic recenzja


Star Wars: The Old Republic to niesamowita produkcja pokazująca, że BioWare pomimo wchłonięcia przez EA, wciąż jest w niezłej formie. Ta darmowa gra MMORPG do pobrania, zajmie blisko 20 GB naszego dysku i jest to chyba jedyna jej wada…

old_republic_2_mgdp

Kto pamięta, ten wie, że pierwszą grą MMORPG stworzoną na bazie Gwiezdnej Sagi, było Star Wars Galaxies wydane przez Lucasarts. Teraz EA do współpracy z tym studiem, wydało niesamowitą i darmową grę do pobrania gatunku MMORPG, Star Wars: The Old Republic. Gra wyróżnia się przede wszystkim niesamowitą fabułą, co odróżnia ją od typowych produkcji tego gatunku. Wchodzimy do świata gry, akurat w momencie, kiedy wybucha wojna pomiędzy mrocznym Imperium Sithów, a praworządną Galaktyczną Republiką. Którą stronę konfliktu wybierzemy? Wybór jest nadzwyczaj trudny – mamy do wyboru 8 unikalnych klas, a każda posiada bardzo rozbudowany wątek fabularny. Odegramy bardzo ważną rolę, dlatego lepiej się zastanowić, której z klas poświęcimy dziesiątki, jeśli nie setki godzin gry! Możemy wybierać spośród 9 dostępnych ras, mając do wyboru między innymi ludzi, chissów, twileków, mirialan czy wspomnianych sithów. Z rasami wiążą się klasy postaci, przypadające po 4 na każdą frakcje – macie ochotę zostać Agentem Imperium? Łowca Nagród? Rycerz Jedi? Przemytnik? Wybór jest bardzo trudny. Osobiście wybrałem Maraudera Sithów, bardzo ofensywnego wojownika ze słabym pancerzem (melee dps). Wyborze klasy, towarzyszy także wybór arsenału i zbroi, z jakich może korzystać nasza postać. Arsenał broni jest niesamowicie rozbudowany nawet biorąc pod uwagę jedną jedyną klasę. A co z resztą? Wystarczy zajrzeć do domu aukcyjnego, by zobaczyć, o jakich ilościach mówię.

old_republic_1_mgdp

W grze przede wszystkim wykonujemy misje, która są przedstawione w rewolucyjny sposób. Po pierwsze są bardzo różnorodne, a po drugie, okraszone zostały cutscenkami, podczas których dowiemy się więcej na temat tego, co musimy zrobić. Uwaga, dialogi są mówione! Całość robi niewiarygodne wrażenie, nie spotkałem ani jednego MMORPG, mającego tak wspaniale rozwiązaną kwestię misji. Misje główne lub poboczne są świetne i głównie dla nich chciało mi się przechodzić dalej. Levelowanie było na dalszym planie. Graliście w Warhammerze Online lub Age of Conan? Mogliśmy tak znaleźć bardzo interesujące scenariusze, do których mogliśmy dołączyć w każdym miejscu i włączyć się w rywalizacje dwóch drużyn. Punkty doświadczenia i specjalne nagrody oraz mnóstwo emocji! W ten sposób przyjdzie nam walczyć z innymi graczami, w meczach przypominających futbol amerykański, organizowanych ku chwale Huttów czy uczestniczyć w operacjach specjalnych (np. zniszczenie bazy przeciwnika za pomocą wielkich laserów). Niestety, grając za darmo, jesteśmy ograniczeni jedynie do 5 takich scenariuszy na tydzień. Wielka szkoda.

old_republic_4

Znudzony grą z innymi graczami? BioWare wprowadziło towarzyszy, których możemy wezwać podczas walki. Nie wszystkich jednak otrzymujemy od razu, musimy najpierw ich odblokować, wraz z rozwojem fabuły. Mają oni własną opinie, co do wyborów, jakich dokonujemy i często będą okazywać zadowolenie lub nie, wobec naszych działań. Poza tym potrafią tworzyć przedmioty, zbierają surowce i mają własną historię i dialogi. Przygotujcie się na masę niespodzianek, co do tego, kto do was konkretnie dołączy…

Podczas naszych gwiezdnych przygód, zwiedzimy wiele planet i stoczymy wiele niesamowitych walk. Marzyliście kiedyś by odwiedzić Coruscant, gorącą planetę Tatooine, czy zlodowaciały Hoth? Teraz macie okazję! Szczególnie, że będziemy posiadać własny statek kosmiczny! To nie wszystko, bo będziemy mogli także wykonywać nim specjalne misje, która są taką strzelanką kosmiczną, nie zawsze prostą. Swój statek możemy modyfikować na różne sposoby, wybierając dla niego potężniejsze działa laserowe, rakiety czy generatory pola siłowego.

old_republic_3_mgdp

Grafika? The Old Republic wygląda świetnie przy całkiem dużej płynności. Świetne są też różne efekty podczas walki, jak błyski mieczy świetlnych, dźwięki blasterów, statków kosmicznych – czuć wyraźnie ducha Gwiezdnej Sagi. Oczywiście do gry trzeba mieć nieco mocniejszy komputer, ale zawsze można pograć na nieco zmniejszonych detalach, prawda?

Naturalnie, ponieważ Star Wars: The Old Republic została przerobiona na grę typu free to play, w ramach darmowego konta, mamy sporo kontrowersyjnych ograniczeń. Trudno wszystkie je zliczyć, bo dotyczą zarówno zdobywanego przez nas doświadczenia, pieniędzy, jak i możliwości uczestnictwa w scenariuszach. Co ciekawe, deweloperzy wykorzystali specjalne paczki z przedmiotami, pozorujące boostery znane z Duel of Champions lub innych karcianek – losujemy różne typy bardzo rzadkich przedmiotów dla naszej postaci.

ocena_5_recenzja_gdp

Zalety
Gwiezdne Wojny!
Fabuła
Mówione dialogi
Rewolucyjne MMORPG
Grafika
Fantastyczne misje
Muzyka
Własny statek kosmiczny!
Czuć ducha Gwiezdnych Wojen

Wady
Klient waży ponad 20 GB
Sporo ograniczeń w wersji darmowej

 

Werdykt
Gra w Star Wars: The Old Republic była dla mnie niesamowitym doświadczeniem – produkcja ma mnóstwo zalet, poczynając od muzyki, po klimat, grafikę i wielki zróżnicowany świat. Jedyny minus jest praktycznie wpisany w model free to play – by mieć 100% trzeba nabyć subskrypcje. Jeśli nie graliście w darmowe gry do pobrania gatunku MMORPG głównie dlatego, że nie posiadają one rozbudowanej fabuły, możecie bez obaw sięgnąć po Star Wars: The Old Republic.

Star Wars: The Old Republic minimalne wymagania systemowe

CPU – AMD Athlon 64 X2 Dual-Core lub lepszy/Intel Core 2 Duo 2.0GHz lub lepszy
Karta Graficzna – ATI X1800/nVidia 7800/Intel 4100 albo lepsza
RAM – Windows XP – 1.5GB/Windows Vista/Windows 7 – 2GB
HDD – 20GB (lub więcej)

Star Wars: The Old Republic recenzja
5 (100%) 1 vote
lord_of_ultima_2
Lord of Ultima recenzja

Lord of Ultima jest darmową strategią autorstwa EA, w której zostajemy zarządcą średniowiecznego miasta. Przed nami sporo wyzwań, choć gra...

Zamknij