Shards of War recenzja


Shards of War to futurystyczna gra akcji typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), która oferuje intensywne pojedynki PvP – bezpłatnie i do tego w całości po polsku!

efekciarstwo jak widać nie ma granic

Pamiętacie Bigpoint, potentata w dziedzinie prostych gier przeglądarowych? Najbardziej cenię sobie ich Drakensang Online i chociaż ich innym produkcjom trochę brakuje, z zainteresowaniem obserwuje ich poczynania na rozrastającym się rynku Free to Play. Tym razem wydali grę do pobrania za darmo, w klimatach MOBA, przenoszącą nas w daleką przyszłość i walkę pomiędzy najemnikami korporacji. Shards of War opiera się na sprawdzonym modelu rozgrywki, znany z League of Legends czy Infinite Crisis. Dwie drużyny i rywalizują ze sobą o miano najlepszej, walcząc z generowanymi przez komputer creepami (w tym wypadku są to drony) i tłukąc innych graczy. Od razu jednak powinienem wspomnieć, że o ile to kolejna MOBA to sterowanie wskazuje na mocną inspirację strzelankami. Dlaczego? Mając cały czas podgląd na bitwę z lotu ptaka, deweloper postanowił zaimplementować sterowanie za pomocą przycisków AWSD i ruchu myszki. AWSD odpowiada za ruch postaci, a myszka za celowanie! W ten sposób, musimy być cały czas „pod grą” i umiejętnie celować, inaczej najzwyczajniej nie trafimy w cel. Trzeba wziąć także poprawkę na fakt, że każdy bohater ma ograniczony zasięg broni, dlatego niezbędne jest cały czas kontrolowanie zasięgu maksymalnego. Nowością jest także wprowadzenie awansu CAŁEJ drużyny i podnoszenie umiejętności, oddziaływających na każdego jej członka. Oczywiście nasza postać wciąż awansuje indywidualnie.

jatka na całego - najemnicy walczą o swoje

Sama rozgrywka i jej cel nie zaskakuje, bo dalej będziemy skupiali się na zniszczeniu bazy przeciwnika, wieżyczek i umiejętną grę w drużynie. Warto jednak skompletować samouczek, bo nie wszystko jest tutaj takie oczywiste, jakie może się wydawać. Bohaterami gry są Sentinele, czyli zróżnicowani bohaterowie – nie tylko pod względem wyglądu. Mamy więc, przykładowo, Bulwarka specjalizującego się w walce wręcz i brania na siebie ognia przeciwnika (tank), cybernetycznego Vulcana, który sieka wrogów przy pomocy swojego wielolufowego działka, czy dysponującego błyskawicznymi atakami wręcz Cobra. Każdy z Sentinelów ma nieco inną specjalność i rolę na polu walki, ale nie powinniście się nastawiać na zbyt wielką liczbę dostępnych postaci. Shards of War niedawno wystartowała i podobnie, jak Infinite Crisis, ma ich ograniczoną liczbę. Z czasem powinno być jednak lepiej, chociaż to zależy od popularności samej gry – z czasem okaże się, co dalej.

wygraliśmy, co nie zdarza się zbyt często...

Pomimo zadziwiającej lekkości gry – w chwili kiedy piszę ten tekst, gra zajmuje na dysku 1,2 GB – bardzo pozytywnie prezentuje się warstwa audiowizualna Shards of War. Grafika jest płynna i kolorowa, trochę przypomina mi Infinite Crisis, a muzyka nadaje grze futurystycznego klimatu. Bigpoint stworzył najładniejszą grę ze wszystkich dotychczasowych. Mikropłatności? Jeśli widzieliście już, jak wyglądają one w MOBA to nie powinny was one specjalnie zaskoczyć w Shards of War.

ocena_5_recenzja_gdp

Zalety
Połączenie strzelanki i MOBA
Prostota i przystępność
Zajmuje niewiele miejsca na dysku
Nacisk na PvP

Wady
Nie dla każdego

 

Werdykt
Bigpoint stworzył zadziwiająco dobrą i przystępną grę, która pomimo reprezentowania gatunku MOBA, sprawia oryginalne wrażenie – strzałem w dziesiątkę jest udany system sterowania, który przypomina trochę strzelanki. Shards of War niedawno wystartowało, ale dałbym jej szansę i czekał spokojnie na jej stopniowy rozwój. Obok Drakensang Online to aktualnie najlepsza gra Bigpointa, w jaką dane mi było pograć. Rejestrujcie się i pobierajcie za darmo!

Shards of War wymagania systemowe

System operacyjny – Windows 7 lub nowszy
CPU – 2,0 Ghz
Karta graficzna – Intel HD 4000
Pamięć – 4 GB RAM
HDD – 2 GB
DirectX – 9.0c

Shards of War recenzja
5 (100%) 1 vote
panel rozwoju i kolejne lokomotywy
Rail Nation recenzja

Świat pociągów i zarządzanie własnym imperium kolejowym?! W Rail Nation mamy niepowtarzalną okazję spróbowania sił w wyścigu o miano najbogatszego...

Zamknij