Shaiya recenzja


Shaiya to jeden z najstarszych darmowych MMORPG stworzony przez Aeria Games, znane z kilku innych produkcji w modelu Free to Play. Shaiya jest dostępna w kilku wersjach językowych, w tym w języku polskim.

shaiya_1

Wkraczamy do świata magii i odwiecznej walki dobra ze złem, co nie powinno nikogo specjalnie zaskoczyć. Zaczynamy standardowo od procesu tworzenia postaci, który raczej nie rozpieszcza nas szczególnie. Po zabawie w Age of Conan, Dungeon & Dragons Online czy Lord of the Rings Online, Shayia cofa nas trochę kilka lat do tyłu – wszystko już widzieliśmy. Są 4 dostępne klasy – Ludzie, Elfy, Vailowie i Nordeini. Klasy są znanymi z innych MMORPG archetypami, przy czym są związane z wybraną rasą. Klasy ludzkie to Obrońca, Wojownik i Kapłan; Elfy mają Łucznika, Maga i Bojownika; Vailowie mogą grać Zabójcą, Wyrocznią i Poganinem; Nordeini z kolei mogą wybrać Strażnika, Łowcę i Wojaka. Możemy oczywiście wybierać płeć postaci. Bardzo charakterystyczną cechą rozgrywki jest możliwość wybrania poziomu trudności. Poczynając od najłatwiejszego (Mięczak), po normalny (Słabiak), trudny (Mocarz) i ostatni, który napsuje krew nie jednemu graczowi – Heros. Generalnie im wyższy poziom trudności, tym awans na kolejny poziom jest trudniejszy. Wybierając najniższy poziom trudności, zostajemy ograniczeni do 30 poziomu, podczas gdy dostajemy podwójne doświadczenie. Poza tym, nie możemy korzystać z niektórych zdolności naszej postaci. Tryb normalny, ogranicza nas jedynie do 40 poziomu, a w określonym momencie otrzymamy możliwość gry na wyższym poziomie trudności. Ostatni poziom trudności to jazda na całego – otwarty zostaje przed nami niesamowity ekwipunek, potężne czary, najsilniejsze umiejętności i cała zablokowana wcześniej zawartość gry.

shaiya_2

Jest tylko jedno małe, „ale” – występuje ryzyko całkowitej utraty postaci. Rozgrywka nabiera trudności i to bez dwóch zdań. Jak pamiętacie, w MapleStory jesteśmy karani odjęciem punktów doświadczenia, a powyższe rozwiązanie, można porównać chyba tylko do tych znanych w Tibii lub trybu „hardcore” z Diablo 2.

Ryzyko się opłaca, ale trzeba się zastanowić, czy rzeczywiście chcemy ryzykować swoim zdrowiem. Mam za sobą stratę postaci w Diablo 2 i nie chciałbym tego powtarzać, chociaż bez wątpienia gra jest o wiele bardziej emocjonująca. Zasadnicza część gry opiera się na dość powtarzalnych czynnościach, podobnie, jak to ma miejsce w starych grach MMORPG. Shaiya najbardziej przypomina mi Lineage 2, w którą grałem kilka ładnych lat. Zadania są powtarzalne i bardzo grindziarskie, dlatego nie wiem na jak długo starczy wam wrażeń. Szczególnie, jeśli grafika jest nie najlepszej jakości i zbliża ją do takich gier, jak 4Story czy Runes of Magic (chociaż ten ostatni prezentuje się znacznie lepiej).

shaiya_3

Shaiya oferuje także mikropłatności. Jeśli zdecydujemy się bardziej zaangażować w grę, czeka nas najzwyklejsze odkurzanie naszego portfela! Jeśli chcesz należeć do najlepszych graczy na serwerze i wymiatać w end game PvP, będziesz musiał wpompować w grę mnóstwo pieniędzy. Czy warto? Biorąc pod uwagę wiek Shaiya i jej poziom, może trzeba pomyśleć bardziej o emeryturze tego wysłużonego MMORPG? Osobiście, sugeruje jednak wybrać TERA Online – będziecie mieli więcej satysfakcji z gry i nie będziecie się musieli martwić tak łupieżczymi mikropłatnościami.

ocena_3_recenzja_gdp
Zalety
Niegłupi interfejs
System walki
Najwyższy poziom trudności!

Wady
Nuda i monotonia
Grind, grind grind…
Łupieżcze mikropłatności

 

Werdykt
Jeszcze kilka lat temu, można byłoby powiedzieć, że Shaiya jest solidną i całkiem ciekawą grą MMORPG za darmo. Czas leci jednak do przodu. Przy tak dużej konkurencji na rynku, lepiej wysłać Shaiya na zasłużoną emeryturę, bo nie widzę w niej mocnych i przekonujących zalet. Możemy wybrać albo jedno z przeglądarkowych MMORPG – Miasto Pary, Drakensang Online – albo zaangażować się w grach MMORPG do pobrania, na poziomie Star Wars: The Old Republic, TERA Online czy Dungeon & Dragons: Neverwinter.

Shaiya wymagania systemowe

Wymagania rekomedowane
OS – Windows XP/2000/Vista
Karta graficzna – GeForce XT klasy 256MB VRAM albo lepsza
CPU – Intel Pentium 4 procesor Dual Core at 2.0 GHz albo szybszy
RAM – 1GB RAM albo więcej
HDD – 5GB

Shaiya recenzja
3 (60%) 1 vote
shadowland_online_1
Shadowland Online recenzja

Shadowland Online to bezpłatna strategia, w której kolejny raz będziemy ratować świat. Tym razem przed Wielkim Liczem Ossanalem, który czeka...

Zamknij