RuneScape recenzja


RuneScape to pozycja dla fanów RPG, bo nie ma chyba popularniejszej produkcji tego gatunku za darmo online. Ponad 150 milionów kont, wielki i bogaty świat oraz niesamowita grywalność do pary z oryginalnością. Do pobrania lub w przeglądarce – jak wolicie?

runescape_1

Warto odnotować, że RuneScape znajduje się na pierwszym miejscu w Księdze Rekordów Guinnesa w kategorii „najpopularniejsza gra MMORPG”. Zaczynamy od rejestracji i stworzenia postaci. Jak na grę dostępną w przeglądarce, RuneScape nie ogranicza nas do wyboru płci i klasy, ale możemy także dopierać fryzury i inne detale związane z naszych bohaterem. Gra przenosi nas do krainy Gielinoru, która została podzielona na kilka wielkich i zróżnicowanych geograficznie królestw. RuneScape posiada główny wątek fabularny, ale w swojej podstawie to typowy sandbox, czyli gra dające graczom możliwość kreowania losu postaci w dowolny sposób. Mamy wiele możliwości: możemy podróżować po świecie, możemy skupić się głównie handlu różnymi dobrami albo koncentrować na walce z potworami i wykonywaniu zadań w grze. Takiemu stanowi rzeczy sprzyjają rozwiązania systemu awansu postaci, który jest jednym z najoryginalniejszych spośród wszystkich dostępnych gier MMORPG za darmo. Rzecz w tym, że pomimo wyboru klasy, możemy dowolnie rozwijać naszą postać, ponieważ jej rozwój jest oparty o system umiejętności. Każdą z kilkudziesięciu umiejętności, rozwijamy poprzez wykonywanie określonych czynności związanych z daną umiejętnością. W RuneScape jest dostępnych 25 umiejętności, przy czym część z nich jest dostępna dla graczy z kontem premium.

runescape_3

Jeśli używamy podczas prac górniczych kilofa, rośnie nasza umiejętność związana z wydobywaniem surowców; jeśli walczymy za pomocą miecza i nosimy przy tym zbroje, rosną umiejętności związane z obroną i używaniem broni. W praktyce, możemy godzić ze sobą zarówno bycie sprawnym wojownikiem i łowcą przygód, jak i potężnym magiem oraz kupcem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć taką postać, jaka będzie nam najlepiej pasowała podczas przemierzenia świata gry. Początkowo rozwijanie umiejętności jest szybkie, ale by awansować na 70 poziom umiejętności i dalej, wymaga to bardzo dużo czasu i cierpliwości. W grze walczymy w czasie rzeczywistym klikając na przeciwnika i używając przy tym umiejętności w pasku, jak w innych grach MMORPG. Możemy śmiało korzystać podczas walki z naszego ekwipunku i wpływać na rezultat walki.

runescape_2

Podczas naszych przygód będziemy podróżować sami lub w towarzystwie, wykonywać misje, rozwijać naszą postać i zdobywać wielkie skarby. Droga do bogactwa i wpływów, sięga przez całą gamę zajęć. Misje są doskonałym źródłem pieniędzy i magicznych przedmiotów oraz znakomicie uzupełniają resztę zawartości gry.

Przez lata swojego istnienia, gra przechodziła już kilka metamorfoz związanych z udoskonaleniem silnika i grafiki. Aktualna wersja wygląda wspaniale i razi bogactwem kolorów i detali. O ile wcześniej RuneScape był bardzo oszczędny, jeśli chodzi o paletę zastosowanych kolorów, tak teraz jest wręcz przeciwnie. Gra jest rozwijana niemal 14 lat, a w międzyczasie trzy razy ulepszano silnik gry!

RuneScape od lat należał do najbardziej innowacyjnych produkcji biorąc pod uwagę cały rynek MMO za darmo. Do pary z MMORPG MapleStory był jednym z pionierów systemu mikropłatności, który dzielił graczy między płacących i darmowych. Gra opiera się na koncie premium, który otwiera przed graczami blisko 2/3 zawartości RuneScape. Mini gry, dodatkowe umiejętności, własny dom i olbrzymie tereny normalnie zamknięte, jeśli gra się bezpłatnie. Grając za darmo musimy się pogodzić z reklamami podczas

ocena_5_recenzja_gdp
Zalety
Olbrzymi i zróżnicowany świat
Kolorowa grafika
Bardzo „sandboxowa”
System awansu
Wielka społeczność graczy

Wady
Powtarzalna
Nieznośne reklamy

 

Werdykt
Niewiele istnieje tak interesujących i oryginalnych zarazem gier za darmo. RuneScape oferuje wiele możliwości spędzenia czasu i olbrzymi, bogaty świat do zwiedzania. Gigantyczna ilość zadań, innowacyjny system awansu postaci, wielka społeczność wokół tego MMO – gra ma bez wątpienia mnóstwo zalet, ale też i wady. Jest na pewno powtarzalna i męczy nas pojawiającymi się reklamami, jeśli gramy za darmo. Nie zmienia to wszystko jednak bardzo pozytywnego stosunku do RuneScape, bo myślę, że każdy powinien w nią zagrać. Możemy wybrać albo grę w przeglądarce albo przez klienta do pobrania. Wybrałem to drugie rozwiązanie, w trosce stabilność gry, podobnie jak w wypadku Drakensang Online.

RuneScape recenzja
5 (100%) 1 vote
goblin_keeper_3
Goblin Keeper recenzja

Znudziły się wam typowe przeglądarkowe strategie, w których kolejny raz trzeba zarządzać miastem? Goblin Keeper, czyli jak dobrze być złym…...

Zamknij