Runes of Magic recenzja


Runes of Magic to jeden z pierwszych bardziej udanych klonów World of Warcraft. Wydana od początku w modelu free to play, zaprasza do świata zbliżonego do popularnego Wow’a ale bez wątpienia mniejszego.

runes_magic_1

Rynek gier MMORPG okrzepł po wielkim boomie ostatnich kilku lat – teraz mamy zdecydowanie mniej premier. W zasadzie nic w tym dziwnego, bo gry MMORPG są jednymi z najdroższych i aktualnie najbardziej ryzykownych. Runes of Magic sięga czasów wspomnianego boomu, jednak twórcy postanowili od razu stworzyć ją w modelu free to play, co miało być największą zaletą, w stosunku do wielu produkcji MMO opartych wtedy na subskrypcji. Teraz możemy śmiało wybierać pomiędzy darmowymi grami MMORPG, zarówno tymi starej generacji, jak 4Story, Rappelz, Allods Online, jak i najnowszymi Dungeon & Dragons: Neverwinter, Star Wars: The Old Republic i Dragon’s Prophet. W takim razie, co ma do zaoferowania Runes of Magic? Na pierwszy rzut oka widać, że tytuł jest stale i bardzo regularnie aktualizowany, zarówno o nowe miejsca, przedmioty, potwory, jak i dodatkowe pomysły. W Runes of Magic możemy podziwiać interesujący dwuklasowy system związany z naszą postacią. Bohater będzie posiadał umiejętności zarówno z głównej, jak i dodatkowej klasy, co jest ciekawe same w sobie. W ten sposób możemy kreować ciekawe kombinacje umiejętności, a sama postać jest unikatem samym w sobie. Klasy podstawowe to Wojownik, Mag, Kapłan, Rycerz, Rzezimieszek oraz Skaut i wszystkie mamy okazję mieszać w 30 różnych kombinacjach.

runes_magic_2

Wkraczamy do świata Taborei i możemy spodziewać się zarówno rozgrywki związanej z PvE, jak i PvP. Samo PvE możemy w zasadzie podzielić na standardową eksplorację świata i wykonywanie zadań solo lub w drużynie, albo udział w instancjach, tak jak ma to miejsce w World of Warcraft. Oczywiście dostęp do instancji wymaga nierzadko pewnych działań. Jeśli chodzi o PvP Frogster zadbał i o to, dlatego możemy mierzyć się z innymi graczami praktycznie wszędzie. Co jeszcze? Bardzo interesującym dodatkiem jest możliwość nabycia własnego domu, podobnie z resztą jak w Lord of the Rings Online. Dom możemy obwiesić przedmiotami i trofeami, by był naszą bezpieczną przystanią i czymś, czym pochwalimy się przed innymi. Jak w innych grach MMORPG, czeka na nas mnóstwo zadań, które stanowią główną część rozgrywki. Jak na standardy sprzed kilku lat, widać, że twórcy bardzo starali się wypełnić grę ciekawymi i zróżnicowanymi zadaniami. Czy im to wyszło? Na pewno jest sporo misji zabij określonego potwora, albo idź w określone miejsce. Przemierzymy nie jedną krainę i zabijemy nie jednego potwora. Podczas przygód będziemy korzystać z rozbudowanego dziennika, który skutecznie pomaga zarządzać zadaniami.

runes_magic_3

Jak na aktualne standardy silnik graficzny w Runes of Magic wydaje się nieco przestarzały, choć na pierwszy rzut oka gra prezentuje się całkiem nieźle. Przyglądając się wszystkiemu jednak bardziej, widać, że zarówno modele postaci, jak i detale otoczenia, nie są najwyższej jakości. Poza tym nie najlepiej wygląda także kwestia jego optymalizacji. Nie spodziewałem się, że Runes of Magic będzie powodować jakiekolwiek problemy tego rodzaju na moim komputerze. Mikropłatności nie powinny nikogo zaskakiwać, a znajdziemy w nich zarówno meble do domu, broń, wierzchowce, zakup większego miejsca w sakwach i różne inne przedmioty, ułatwiające grę. Trudno powiedzieć czy mikropłatności obiegają zasadniczo od normy w darmowych grach MMORPG.

ocena_4_recenzja_gdp

Zalety
Obszerny świat
Multiklasowość postaci
Własny dom!
Wersja polska!

Wady
Słaby silnik graficzny
Niedoróbki

 

Werdykt
Nie oszukujmy się, konkurencja na rynku darmowych gier MMORPG jest olbrzymia. Jednak, jak na produkcje starego typu Runes of Magic radzi sobie całkiem nieźle – od lat wydawane są dodatki i aktualizacje, a wersja polska jest o wiele bardziej dopracowana niż była jeszcze 2 lata temu. Gra sprawia problemy, ma mnóstwo niedoróbek, przy niezbyt dopracowanym silniku graficznym, ale myślę, że warto pograć i zagrać w jedną z nielicznych gier MMORPG wydanych po polsku. W grze można znaleźć sporo Polaków i polskie gildie, dlatego nie będziemy narzekać na nudę.

Runes of Magic wymagania sprzętowe

Wymagania minimalne
CPU – Intel Pentium 4, 2.0 GHz
DirectX 9.0c kompatybilny z kartą graficzną 128 MB RAM
RAM – 512MB
HDD – 9 GB

Wymagania rekomendowane
CPU – Intel Pentium 4 Core Duo, 2.0 GHz
DirectX 9.0c kompatybilny z kartą graficzną 256MB RAM
RAM – 1GB
HDD – 9 GB

Runes of Magic recenzja
4 (80%) 1 vote
emporea_realms_war_magic_1
Emporea Realms of War & Magic recenzja

Emporea Realms of War & Magic to jedna ze strategicznych przeglądarkowych produkcji na Facebooka, przenosząca nas do magicznego świata Emporii....

Zamknij