Rift recenzja


Przenosimy się do świata Telara, który zbliża się ku zagładzie, za sprawą tytułowych wyrw pomiędzy wymiarami. MMORPG za darmo do pobrania.

rift_2

Rift przenosi nas do świata zwanego Telara, znajdującego się na granicy wymiarów, od których wiele lat temu został oddzielony przez bogów. Bariera pomiędzy wymiarami zaczyna zanikać, co chce wykorzystać zły władca Regulos. My wcielamy się w jednego z przywróconych do życia bohaterów, którzy cofają się w czasie, by pozbyć się problemów w teraźniejszości. Tak w skrócie wygląda rys fabularny, darmowego MMORPG Rift, stworzonego przez Trion Worlds. Po rejestracji i pobraniu wielkiego, blisko 17 gigabajtowego klienta gry, wkraczamy do gry. Czeka nas wybranie jednej z dwóch frakcji; majestatycznych Guardians lub dysponujących magiczna technologią Defiants. Kolejny krok to wybór rasy, które dość wyraźnie przypominają ludzi, elfy, krasnoludy oraz przedstawicieli nieco większych stworzeń. Wybór klasy sprowadza się do wyboru pomiędzy magiem, wojownikiem, łotrzykiem lub klerykiem, ale każda z nich ma bardzo wiele odmian, czyli specjalizacji. Możliwości w kształtowaniu własnej, unikalnej postaci, są olbrzymie i zasługują na wielkie brawa. Zobaczcie z resztą, jak ciekawie prezentują się drzewka umiejętności – to da wam jakiś pogląd na rozwój swojej postaci. Wyrwy pomiędzy wymiarami, czyli tytułowe Rift, to pomysł twórców, by wypełnić czas wszystkim chętnym graczom. Przez te „dziury” wydostają się różne potwory, które należy zamknąć przy udziale także innych graczy na serwerze.

rift_3

Regularnie dochodzi do ataków większych armii, które angażują praktycznie wszystkich dostępnych online graczy. Za udział dostajemy cenne przedmioty i pieniądze. Jest to kolejny bardzo ciekawy pomysł. Oczywiście gracze grupują się w gildiach albo tworząc na jakiś czas drużynę. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej opłaca się wejść w skład drużyny, nie tylko ze względu na niebezpieczeństwa, ale i wszystkich ułatwień czy nagród. Poza tym, pomijając wymienione przeze mnie zalety, Rift wpisuje się raczej w dość typowe dla swojego gatunku rozwiązania. Już sam rzut oka na rozwiązania interfejsu czy szczegóły sterowania są standardem dobrze znanym przy okazji na przykład Star Wars: The Old Republic czy Lord of the Rings Online. Ważnym elementem MMORPG są zadania, a potem tym względem, Rift nie wyróżnia się specjalnie od reszty. Zabij tyle i tyle potworów, zbierz tyle i tyle tego czy tamtego lub przenieś jakiś przedmiot w inne miejsce – to wszystko już było. Powtarzalne i bardzo wtórne zadania raczej nie dodają grze splendoru.

rift_1

Jeśli nie odpowiada komuś PvE, zawsze może spróbować swoich sił w PvP. Warfronts są odpowiednikiem Battlegrounds z World of Warcraft i pomimo pewnej braku oryginalności, dostarczają mnóstwa pozytywnych fluidów. Mechanika walki opiera się na standardzie w postaci auto-ataku i paska umiejętności, których naprzemiennie używamy podczas starcia. Kolejny jest crafting, który znowu nie odkrywa niczego nowego w gatunku. Oprawa audiowizualna Rift prezentuje się w porządku, mając cały czas na uwadze, że gra została wydana w 2001. Nie przepadam za grami, które przypominają World of Warcraft – w końcu ile można oglądać tą samą, kolorową do bólu, baśniową grafikę? Co ciekawe, gra wykorzystuje ten sam engine, co zlikwidowany Warhammer Online: Age of Reckoning (silnik Gamebryo). Nie mogę jednak odmówić grze jakości i solidności wykonania. W ramach mikropłatności gracze mogą wykupić kilka subskrypcji, by czerpać maksimum z tego, co przygotowali deweloperzy. Cena? Około 50 zł miesięcznie. Poza tym można wybrać coś z szerokiego asortymentu sklepu – przedmioty, pety, wierzchowce, boosty doświadczenia czy dodatkowe miejsce w plecaku.

ocena_4_recenzja_gdp

Zalety
Elastyczność w tworzeniu postaci
Wyrwy i to, co się z nimi wiąże
Solidne wykonanie


Wady

Wtórne misje
Poza kilkoma innowacjami – wszystko już było


Werdykt

Rift bez wątpienia prezentuje kilka ciekawych pomysłów, chociaż na pierwszy rzut oka może wyglądać dość podobnie, do reszty MMORPG. System umiejętności pozwala na stworzenie wielu różnych kombinacji, a walka z wyrwami w udany sposób łączy graczy w jednym celu. Poza tym mamy do czynienia z typowym reprezentantem swojego gatunku, sprawiającym wrażenie czymś pomiędzy Warhammer Online, a World of Warcraft.

Rift recenzja
4 (80%) 1 vote
football_team_1
Football Team recenzja

Chyba każdy marzył o wielkiej piłkarskiej karierze, dlatego właśnie powstał Football Team – symulator piłkarza online. Za darmo i bez...

Zamknij