Rappelz recenzja


Rappelz to kolejna gra MMORPG do pobrania za darmo, prosto od Gpotato, znanego z różnych gatunkowo produkcji. Czy jest to typowy wschodni MMORPG starej generacji?…

rappelz_3

Nie chcę tracić specjalnie czasu, a przede wszystkim, zanudzać was, jak duża jest aktualnie konkurencja pomiędzy grami MMORPG – prawdopodobnie znacie to z autopsji. Przejdę od razu do konkretów. Zaczynamy od stworzenia postaci, a do wyboru mamy trzy dostępne w grze rasy; prawych i sprawiedliwych Deva; ekofanatyków związanych z siłami natury Gaia; mrocznych i nieprzyjemnych Asusa. Wybór rasy w praktyce nie ma specjalnego znaczenia. Nasz awatar potrzebuje jeszcze klasy, a możemy wybrać spośród trzech, a w dwóch kolejnych postać wyspecjalizuje się w miarę postępu w grze. System daje graczom całkiem szerokie pole manewru, co może się podobać. Może kształtować postać w zależności od naszego widzi-misie. Świat Rappelz składa się z różnych, dość rozległych i zróżnicowanych wizualnie obszarów. Może, jeśli chodzi o grafikę i tekstury, całość nie powali, ale nie można odmówić wielkiej pracy, jaka kosztowała deweloperów żeby oddać wielki wewnętrzny świat.

rappelz_1

Odwiedzając różne miejsca, spotkamy także przedziwne potwory, które przerobimy na nie jeden punkt doświadczenia. Oczywiście, spora ich część bazuje na tym samym modelu, ale z innym użytym kolorem, ale to mogliśmy widzieć nawet w abonamentowym World of Warcraft.

Podobnie, jak inne gry MMORPG, tak i tutaj gra polega głównie na wykonywaniu wszelkiego rodzaju zadań. Zadania są bardzo do siebie zbliżone, żeby nie powiedzieć wtórne i to do bólu. Niestety, Rappelz od tej strony jest raczej typowym wschodnim MMORPG i to starego typu, a wiec kojarzącym się z niczym innym jak grindem, grindem i jeszcze raz grindem. Fabuła? Praktycznie trudno znaleźć cokolwiek, co by mówiło nam więcej o grze, bo zadania są tak sztampowe, że nie nazwałbym tego fabułą. Na bolączkę dużej powtarzalności, najlepszym lekarstwem jest gra online z innymi graczami – jeśli macie znajomych i ochotę pograć razem, powinniście znaleźć w Rappelz zdecydowanie więcej zalet. Poza tym wszelkie elementy związane z typową produkcją MMORPG, już widzieliśmy.

rappelz_2

Nasz bohater posiada różne współczynniki, bagaż, używa przedmiotów przypisanych do danej klasy, podróżujemy między miastami, gdzie zdobywamy zadania, system walki oparty jest standard, etc.

Grafika jak już pisałem trochę wcześniej jest na prawdę słabiutka, patrząc na obecne standardy. Jeszcze kilka lat temu, można było przejść do porządku dziennego, ale dzisiaj już nie koniecznie. Tekstury biją po oczach niską jakością i być może gra chodzi płynnie na większości komputerów, ale dyskomfort pozostaje. Jedyne, co nie postarzało się za bardzo to oprawa dźwiękowa. Trudno oczywiście porównywać grę do Star Wars: The Old Republic, ale zaliczyłbym ją mimo wszystko do zalet Rappelz.

ocena_3_recenzja_gdp
Zalety
Muzyka
Wielki świat
Duże pole do manewru w rozwoju postaci

Wady
Brak fabuły
Słaba grafika
Bardzo powtarzalne misje

 

Werdykt
Nie będę czarował – Rappelz ma razem około 6-7 lat, co widać wyraźnie i to na każdym kroku. Nie to jednak uważam za najgorsze. Najsłabszą stroną gry pozostaje powtarzalna i raczej mało angażująca rozgrywka – widać wyraźnie, że jest to gra MMORPG starszej generacji, bez prawdziwej fabuły, interesujących misji i czegoś innowacyjnego. Jeśli jakiś MMORPG od Gpotato zasługuje na uwagę, to prędzej Allods Online, ale Rappelz zostawiłbym już w spokoju. Oczywiście, jeśli uważacie inaczej, zawsze możecie pobrać za darmo grę i napisać, jak bardzo się mylę…

Wymagania minimalne
System – Windows XP/Vista/Windows 8
Karta graficzna – Dowolna mająca minimum 128 MB
CPU – Pentium-IV/AMD 1.5GHz
RAM – 512MB
HDD – 5GB

Wymagania rekomendowane
System – Windows XP/Vista/Windows 8
Karta graficzna – Dowolna mająca 256 MB
CPU – Pentium-IV/AMD 2.5GHz
RAM – 1024MB
HDD – 6GB

Rappelz recenzja
3 (60%) 1 vote
travian_2
Travian recenzja

Travian jest klasyką gatunku strategicznych gier przeglądarkowych i produkcją, w którą grał chyba każdy miłośnik tego typu gier – jeśli...

Zamknij