Plemiona recenzja


Przeglądarkowa klasyka strategii, Plemiona, właśnie otrzymały kolejną szanse od losu w związku z wydaniem mobilnej wersji tej zasłużonej produkcji Free to Play.

plemiona_2

Plemiona to dzieło firmy Innogames, które dostarczyło nam już takie produkcje, jak świetny Forge of Empires, Grepolis czy The West. Strategia przenosi nas w mroczne czasu średniowiecza, gdzie przyjdzie nam rywalizować z innymi graczami i budować swoje małe, wirtualne imperium. Jeśli graliście już w przeglądarkowe strategie online, nie powinna was ani trochę zaskoczyć mechanika rozgrywki. Podobnie, jak w wypadku Stronghold Kingdoms czy Goodgame Empire, nasze miasto budujemy w okresie wojen feudalnych. Pierwsze kroki z kolei to budowa zarówno tartaku, jak i huty oraz cegielni, by królestwo miało dopływ surowców, niezbędnych do dalszego rozwoju. Dalej w kolejce czekają na nas koszary, zagroda czy wyspecjalizowany warsztat. Standardowo, każda budowa trwa określoną ilość rzeczywistego czasu. Kolejną kwestią są jednostki, niezbędne do stworzenia mocnej armii. Jednostki są dość typowe dla przedstawionego okresu historycznego, więc spodziewajcie się rycerzy, łuczników, pikinierów, mieczników, toporników czy jednostek oblężniczych, jak katapulta czy taran.

plemiona_3

Armia musi być zróżnicowana i mądrze budowa, a kiedy czas jest odpowiedni, wybieramy gracza, któremu spuszczamy łomot. Wojaczka działa jednak w dwie strony, dlatego zanim przejdziemy do ofensywy, warto wejść w sojusz, który zagwarantuje nam nieco więcej bezpieczeństwa. Plemiona są dostępne w całości po polsku, dlatego nie ma jakichkolwiek problemów z obsługą gry i możemy spotkać bardzo wielu polskich graczy. Kontaktowanie się z graczami wydaje się o wiele bardziej wygodne przy użyciu komputerowej klawiatury, ale dostępność przez aplikacje mobilną jest zdecydowanie fajniejsze i łatwiejsze. Zalogowanie się do gry, nie musi się wiązać z kilkoma minutami załadowania systemu operacyjnego – czy tablet czy smartfon, logowanie trwa kilka sekund i już możemy zajmować się budowaniem czy korespondencją ze znajomymi.

plemiona_1

Muszę przyznać, że Plemiona dużo lepiej prezentują się na ekranie urządzeń mobilnych. Porównując wygląd gry w przeglądarce z innymi konkurencyjnymi tytułami, jak Settlers Online lub Anno Online, Plemiona wypadają słabo, żeby nie powiedzieć, marnie. Gra wydaje się wręcz stworzona na ekran dotykowy, tak samo z resztą, jak większość współczesnych strategii online. Wygoda korzystania z aplikacji, tapowanie i interakcja z grą wydaje się znacznie bardziej satysfakcjonująca dla gracza. Jeśli zastanawiacie się nad zagraniem w Plemiona, sugeruje grać właśnie poprzez aplikacje mobilną. Ostatnią rzeczą, którą chcę poruszyć są mikropłatności. Najważniejszą ich częścią jest zakup konta premium dającego graczom znaczną przewagę nad „darmowymi” graczami. Konto premium wykupuje się na określoną ilość czasu, a powoduje m.in. : wyłączenie reklam, dodatkowe menu, kolejkowanie budowy bez limitu, uproszczenia interfejsu etc. Czy warto? Decyzja należy do was.

Plemiona na Google Play
Plemiona na iTunes

ocena_4_recenzja_gdp

Zalety
Mobilna wersja jest znacznie lepsza od przeglądarkowej
Klasyka
Rozsądne menu
Solidna

Wady
W przeglądarce słabo…
Niebawem kolejna część Plemion!

 

Werdykt
Plemiona wypracowały sobie pozycję na rynku Free to Play, a gra zasługuje na określenie – klasyk. Trzeba docenić jedną z pierwszych gier strategicznych online, która rządziła do spółki z Ogame i strategią Travian. Na dzisiejsze standardy gra prezentuje się dość przeciętnie, ale wersja mobilna wydaje się dawać Plemionom drugie życie. Warto pobrać aplikacje, ale od wersji przeglądarkowej raczej trzymałbym się z daleka.

Plemiona recenzja
4 (80%) 1 vote
naruto_1
Ultimate Naruto recenzja

Ultimate Naruto reprezentuje gatunek MMORPG i jest jedną z nielicznych aktualnie tego typu gier, dostępnych w oknie przeglądarki. Za grę...

Zamknij