Lineage II recenzja


Lineage II to jeden z najbardziej rozpoznawalnych MMOPRG w historii gatunku, który dokładnie w grudniu 2011 roku przeszedł na model Free to Play. Bezpłatnie do pobrania na komputery.

lineage_ii_3

Gra ruszyła dokładnie w 2003 roku w Korei i od tej pory jest stale rozwijana, a przez grę przewinęły mi się miliony graczy z całego świata. Lineage 2: The Chaotic Chronicles wchodził na rynki światowe niemal równocześnie, co World of Warcraft i tak samo został oparty o model subskrypcyjny, czyli miesięczną opłatę za grę. Jak w innych MMORPG do pobrania, czeka na nas mnóstwo atrakcji, ale najpierw musimy stworzyć własną postać. W Lineage możemy przebierać zarówno w klasach, jak i rasach. Każda rasa wyróżnia się fizycznie, ale także współczynnikami i cechami rasowymi. System klas opiera się na specjalizacjach, przy czym na początku gry, wybieramy jedynie czy chcemy walczyć za pomocą oręża czy też magii. Na 20 poziomie wybieramy pierwszą specjalizację, kolejną na 40, a potem ostatnia na 76 poziomie. Razem dostępnych jest w ten sposób kilkadziesiąt bardzo ciekawych i różnorodnych klas. System rozwoju postaci został oparty na umiejętnościach. Podczas walki dostajemy nie tylko pieniądze (adena) i doświadczenie, ale również Punkty Umiejętności, które są niezbędne do nauki nowych umiejętności.

lineage_ii_1

Jedną z najbardziej interesujących cech związanych z Lineage II jest rozbudowany system ulepszania i produkowania przedmiotów. Możemy wytwarzać własne zbroje, bronie i inny dodatkowy ekwipunek, a zaraz potem, ulepszać ją za pomocą specjalnych surowców. Dla wszystkich graczy, którzy lubią handlować, gra oferuje opcje otworzenia sklepu. Często wolne przestrzenie w miastach są zapełnione siedzącymi postaciami, które reklamują swoje produkty, zachęcając niskimi cenami czy rzadkością wyrobów. Przedmiotów w grze są setki, tysiące, a wyglądają czasami naprawdę nieziemsko! Wielkie złote tarcze, olbrzymie miecze, fantastycznie zdobione zbroje czy takie, które odsłaniają wyjątkowo dużo (oczywiście dotyczy to odzienia płci żeńskiej!).

Kiedy gra zadebiutowała na rynku, dokładnie w 2003 roku, czarowała grafiką i fantastycznymi efektami graficznymi. Modele postaci były nieziemsko piękne, a płynne animacje wyróżniały grę wobec konkurencji. Aktualnie Lineage II jest już wyraźnie przestarzała, bazująca na silniku podobnej generacji co 4Story, Runes of Magic czy Rappelz. Dobrze jednak, że muzyka wciąż prezentuje się całkiem nieźle i chociaż ona się nie zestarzała.

lineage_ii_2

Czy gra upada? Co ciekawe, pomimo upływu lat Lineage II jest traktowany serio przez deweloperów z NCsoft. 23 kwietnia uruchomiono polski serwer gry, co było równoznaczne z jej spolszczeniem. Dokładnie 11 grudnia 2013 roku wprowadzono dodatek Valiance, zmieniający system umiejętności, dodający kilkadziesiąt skilli oraz przywracający wielu znanych bossów. Przyznam szczerze, że spędziłem w grze kilka ładnych miesięcy, głównie farmując i wykonując przeróżne ciekawe misje. Przynajmniej tak wtedy mi się wydawało, bo jak każde wschodnie MMORPG, Lineage II opiera się w znacznym stopniu na grindzie. Na dzisiejsze standardy gra jest za bardzo grindziarska i widać to szczególnie na wyższych poziomach. Ileż można?!

ocena_4_recenzja_gdp

Zalety
Klasyka MMORPG
Obszerny i zróżnicowany świat
Niezła muzyka
Dziesiątki klas

Wady
Przestarzały silnik gry
Grind, grind, grind

 

Werdykt
Najlepsze lata Lineage II ma już za sobą, ale wciąż jest interesującą propozycją dla graczy szukających porządnych bezpłatnych gier MMORPG. Najtrudniej ścierpieć grafikę i animację oraz dość powtarzalne zadania, ale gra oferuje naprawdę wielki i rozbudowany świat, kilkadziesiąt klas, mnóstwo umiejętności i polską wersją językową. Klasyka MMORPG i to za darmo, czemu nie spróbować?

Lineage II recenzja
4 (80%) 1 vote
remanum_1
Remanum recenzja

Produkcja, handel, rozbudowa zaplecza produkcyjnego, dbanie o reputacje swojej rodziny i zdobywanie coraz wyższej pozycji społecznej. Bez pobierania, w oknie...

Zamknij