Heroes of Newerth recenzja


Heroes of Newerth reprezentuje bardzo popularny gatunek MOBA, który należy do jednych z najbardziej wymagających obok gier MMORPG. Tylko dla rządnych silnych wrażeń – do pobrania za darmo!

heroes_newerth_1

Macie ochotę na grę w stylu MOBA? Jest to skrót od Multiplayer Online Battle Arena, a bardziej po polsku, wieloosobowe gry bitewne rozgrywające się na arenach. Jak zapewne pamiętacie, zaczęło się od bardzo udanej mapki Warcraft III, a potem mieliśmy już szereg niezależnych produkcji opartych o tą samą mechanikę. Najpopularniejszy reprezentant tego gatunku to League of Legends, ale jest także aspirujący do czołówki Dota 2 wydany przez Valve czy pomniejsze tytuły znane z urządzeń mobilnych, jak na przykład popularny Heroes of Order & Chaos. Jeśli nie graliście w gry tego typu, krótkie wyjaśnienie. DotA to gry mieszające strategie i RPG, podczas których gracze walczą na mapach w bitwach, w których może brać udział od 6 do 10 graczy po obu stronach. Wygrywa drużyna, której uda się zniszczyć bazę przeciwnika. Po drodze czekają ostrzeliwujące wszystko wieżyczki i jednostki generowane i kontrolowane przez komputer. Przebrnięcie przez wszystko wymaga cierpliwości, doskonałego zgrania i mądrej strategii. Gracze podczas bitew wcielają się w bohaterów, którzy dostają punkty doświadczenia podobnie, jak to ma miejsce w grach MMORPG.

heroes_newerth_2

Możemy wyposażać ich w przedmioty, przez co walka staje się coraz bardziej pasująca! Tak to właśnie wygląda. Po rejestracji, przechodzimy do lobby, które pozwala na organizację i przygotowanie się do meczu. Dobór odpowiedniej drużyny jest kluczowy na początku gry – musimy dobrać bohatera pod kątem jego pasowania do reszty naszej drużyny. Są tacy, którzy specjalizują się w walce wręcz, na dystans, w leczeniu lub wspieraniu innych członków drużyny – generalnie, chodzi o stworzenie drużyny podobnie, jak we wspomnianych MMORPG. Do wyboru mamy mniej więcej 80 różnych bohaterów, a każdy z nich cechuje się zarówno unikalnym wyglądem, jak i kombinacją umiejętności. Każdy z nich posiada jeden dominujący współczynnik – Siła, Zręczność, Inteligencja – który decyduje o jego specjalizacji.

heroes_newerth_3

Oczywiście są także postacie pośrednie, bardziej wyważone, albo skrajnie pasujące do tej klasyfikacji. Każdy z tych typów postaci przydaje się do innych faz rozgrywki, które są w zasadzie 3 – początkowa, średnia i końcowa. Na pewno Heroes of Newerth nie jest dla wszystkich. Wymaga dużo treningów i najlepiej mikrofonu do komunikacji z innymi graczami online. Trzeba ciągle konsultować/informować, na temat naszych działań, innych graczy. Rozgrywka jest bardzo wymagająca, do czego przyzwyczaiły nas w zasadzie gry opierające się na PvP (np. strzelanki).

Heroes of Newerth wygląda bardzo dobrze, choć nieco gorzej niż popularna Dota 2 od Valve. Silnik gry jednak, powinien radzić sobie całkiem dobrze na słabszych komputerach, dzięki czemu praktycznie każdy może grać. Bohaterowie sprawiają niezłe wrażenie, ale czy przebijają te z Lola? Mam bardzo duże wątpliwości.

ocena_4_recenzja_gdp

Zalety
Zróżnicowani bohaterowie
Porywająca rozgrywka
Pomocne społeczność graczy
Solidne zrobiona

Wady

Nie podejdzie każdemu
Trudno zagrozić League of Legends

 

Werdykt
Heroes of Newerth jest z pewnością niezłą alternatywą w kontekście gatunku gier DotA. Obok League of Legends i Dota 2 to chyba najlepsza z dostępnych darmowych gier do pobrania, tego typu. Moim zdaniem lepiej spróbować jednej z tych gier, niżeli ciągle grać, nawet w nie wiem jak udane, przeglądarkowe strategie. Te są do siebie już tak podobne, że praktycznie niewiele się od siebie różnią.

Heroes of Newerth wymagania sprzętowe

Rekomendowane wymagania sprzętowe
OS – Windows XP/Vista/7
Karta graficzna – 256MB Geforce 7800+/Radeon X1900+
CPU – 2.0GHz Core 2 Duo/AMD 3500+
RAM – 2GB
HDD – 2GB

Heroes of Newerth recenzja
4 (80%) 1 vote
war_metal_tyrant_3
War Metal: Tyrant recenzja

War Metal: Tyrant to przeglądarkowa karcianka online dostępna za darmo w ramach serwisu Kongregate. Interesujące frakcje, długa kampania dla pojedynczego...

Zamknij