Football Superstars recenzja


Football Superstars przenosi nas do świata rywalizacji piłkarskiej, który bezlitośnie wciąga miliony – albo i miliardy – fanów na całym świecie.

football_superstar_3

Wchodzimy w buty młodego zawodnika, który zaczyna karierę piłkarską, a jego marzenia sięgają gry w najlepszych drużynach na świecie. Pierwsze kroki w grze, zaraz po ściągnięciu i zainstalowaniu gry, pozwalają zaprojektować własnego zawodnika w podobny sposób, jak ma to miejsce w grach MMORPG. Kolor oczu, skóry, nos, usta czy imię, nazwisko i ksywa – gdy wszystko jest gotowe ruszamy dalej. W pierwszym treningu dowiadujemy się więcej na temat gry, która przypomina zwykłe MMO – widok zza pleców – tyle, że w świecie piłki nożnej. Rzut oka na statystyki postaci i możemy podziwiać długą listę różnych umiejętności, które trzeba rozwijać, by stać się coraz lepszym piłkarzem. Po tutorialu przychodzi czas na pierwszy mecz, w którym będziemy biegać za piłką, robić wślizgi i dryblować, a może i strzelimy jedną bramę lub dwie. Cały czas śledzimy naszą postać zza pleców, próbując odpowiednio się ustawić, bo na początku trzeba umieć przede wszystkim grać bez posiadania piłki. Po stronie naszej drużyny grają inni gracze, tak samo z resztą jak po przeciwnej. Wszystko zależy od liczby chętnych do gry zawodników, którzy zostają podzieleni na zespoły od 3 do 11 piłkarzy. Czy muszę wyjaśniać na czym polega piłka nożna? Po prostu spróbujcie strzelić o jedną bramkę więcej! O ile uda się wam przezwyciężyć początkowy chaos, chaos i jeszcze raz – chaos! Z czasem powinno być jednak znacznie lepiej, o ile zrozumiemy naszą rolę na boisku – w końcu trudno wyobrazić sobie, by każdy był napastnikiem, prawda? Rozgrywka potrafi być wciągająca, ale do tego trzeba rozegrać więcej niż kilka meczy.

football_superstar_2

Jak w grach MMORPG, zawodnik otrzymuje i gromadzi punkty doświadczenia, które są niezbędne do poprawiania jego umiejętności. Punktowane jest nie tylko strzelanie bramek, ale wszystkie sukcesy na boisku: blokowanie strzałów, dobre podania, grę bez fauli czy odbiór piłki. Po każdemu meczu mamy wgląd do statystyk, które ukazują nam na ile skutecznie spełniamy swoją rolę na boisku. Rozwój naszego piłkarza oznacz lepsze kluby i udział w większej ilości prestiżowych meczy – wszystko zależy od tego ile czasu poświęcimy grze. Zarobione pieniądze, możemy z powodzeniem inwestować w różne, nie związane z piłką nożną rzeczy. Możemy iść kupić nowe, oryginalne buty, czy też połazić po mieście w okolicach stadionu.

football_superstar_1

Grafika i efekty dźwiękowe? Nie nastawiajcie się na wiele, bo gra miała swoją premierę dokładnie w 2009 roku. Silnik gry nie powinien dawać w kość, a z drugiej niestety strony, Football Superstars nie prezentuje się wybitnie. Czy gra naciska na zakupy? Nie nastawiajcie się, że mikropłatności nie będą dybać na wasze portfele – mają one poważny wpływ na rozgrywkę i to nie powinno nikogo specjalnie dziwić. Spotkałem się z opiniami, że jeszcze kilka łatek temu, gra nie była tak drapieżna, jeśli chodzi o mikropłatności. Cóż, widać wszystko się zmienia i niestety, nie zawsze na korzyść graczy…

ocena_4_recenzja_gdp

Zalety
Piłka nożna!
Grywalność
Pomysł
Sensowne wymagania sprzętowe

Wady
Mikropłatności

 

Werdykt
Muszę docenić nie tylko pomysł, ale także grywalność, którą posiada Football Superstars. Niewiele można spotkać gier MMO w świecie piłki nożnej, o czym chyba każdy zdaje sobie sprawę. Po zagraniu więcej niż 10ciu meczy, myślę, że gra powinna spodobać się fanom piłki nożnej i graczom szukającym czegoś oryginalnego na rynku MMO. Może gra nie jest najnowsza (premiera w 2009 roku), ale wciąż daje radę i można w niej spotkać wielu naszych rodaków.

Football Superstars recenzja
4 (80%) 1 vote
tribal_wars_2_1
Tribal Wars 2 recenzja

Tribal Wars 2 to następca słynnej gry strategicznej Plemiona, za którą odpowiada znane studio gier, specjalizujące się w bezpłatnych grach...

Zamknij