Dungeons & Dragons Online recenzja


Dungeons & Dragons Online przenosi nas do wirtualnego świata opartego o popularną grę fabularną. Kolejny bezpłatny MMORPG?

dungeon_dragons_online_1_mgdp

Dungeons & Dragons Online (DDO) była jedną z pierwszych gier do pobrania MMORPG, która przeszła ze subskrypcyjnego modelu płatności, na free to play. Nie tylko dla tej gry to rozwiązanie okazało się drugim życiem, bo po niej przyszła pora na Lord of the Rings Online, Aion Online, czy popularny Age of Conan. Kurczowe trzymanie się modelu subskrypcyjnego było z kolei drogą do grobu dla Warhammera Online, który zostanie wyłączony w okolicach grudnia 2013. Przejdziemy jednak to właściwej części recenzji. Za grą stoi studio Turbine, które ma na swoim koncie takie produkcje, jak Lord of the Rings Online czy Infinite Crisisobie w modelu Free to Play. Zaczynamy typowo od stworzenia postaci, co składa się z kilku czynności. Standardowo wybieramy imię i jedziemy dalej, powoli tworząc awatara naszych marzeń. Proces tworzenia wyglądu jest raczej standardowy, czyli możemy ustawiać włosy, nos, oczy i uszy. Gra oferuje trzy typy dostępnych klas, specjalizujących się w walce wręcz, posługiwaniu się magią i specjalistów (klasy hybrydowe). Właściwie 10 na 11 archetypów powinno być nam znane, może poza klasą Favored Soul, będącą czymś pomiędzy czarodziejem i klerykiem. Ras do wyboru Poza tym MMORPG oferuje razem 6 ras, a 2 z nich są dostępne do kupienia za prawdziwe pieniądze (Warforged, Drow).

dungeon_dragons_online_3

Każda z ras bonusy do współczynników, oraz specjalne zdolności, pomagające podczas przygód. Warto także zwrócić uwagę, że każda z klas posiada, aż trzy ścieżki rozwoju, oraz szerokie możliwości wyspecjalizowana postaci w jakimś konkretnym kierunku. Postać może np. bardziej posługiwać się bronią dystansową, albo specjalizować się w broni do walki bezpośredniej. Zaczynamy naszą przygodę podobnie, jak w Age of Conan i Dungeon & Dragons: Neverwinter, jako rozbitek, który miał szczęście i budzi się na plaży. Podąża wgłąb wyspy, przechodzi prawdziwy chrzest bojowy w jaskini, a potem ląduje w mieście. Już pierwszy kontakt z grą sprawił, że poczułem lekki i charakterystyczny roleplejowy klimacik. Wspominałem, że pojawia się wirtualna kostka losująca czy powiodło nam się, jakieś działanie w grze? Świetny pomysł! Pierwszy raz spotkamy się z tym rozwiązaniem podczas walki, która odbywa się oczywiście w czasie rzeczywistym i polega na używaniu umiejętności i klikaniu w przeciwnika – standard. Generalnie, gra jest w większości instancjonowana, czyli w mieście możemy spotkać innych graczy, a wchodząc do instancji, możemy razem z drużyną lub sami. To rozwiązanie można spotkać, raczej w grach MMORPG starego typu, a ma ono swoje plusy i minusy – jak kto woli.

dungeon_dragons_online_2

Podstawowym zadaniem w grze jest wykonywanie misji, które są doskonałym źródłem bogactw i punktów doświadczenia. Karmimy tą naszą postać punktami, rozwijamy umiejętności, awansujemy z poziomu na poziom i wszystko się ładnie kręci. Rzecz w tym, że gra nie opiera się tak bardzo na grindzie, ale właśnie na wykonywaniu zadań – właśnie z misji mamy najwięcej punktów doświadczenia. To dość ciekawe rozłożenie akcentów w grze, powoduje, że koncentrujemy się przede wszystkim na przygodzie i zabawie, a nie levelowaniu bez końca, jak w innych grach MMORPG do pobrania. Sporo ciepłych słów muszę skierować dla oprawy audiowizualnej, która ma swoje lata, ale wciąż może się podobać. Dungeons & Dragons Online daje radę i muszę powiedzieć, że ten właśnie silnik jest użyty przy okazji Lord of the Rings Online, o czym warto pamiętać. Turbine włożyło naprawdę wiele trudu w jedną ze swoich jaśniejszych produkcji.

ocena_4_recenzja_gdp
Zalety
Nacisk na przygodę, a nie grind
Oprawa audiowizualna
Rozbudowana

Wady
Na początku trudno się ze wszystkim połapać
Słabe PvP

 

Werdykt
Zarówno dla zwykłych, jak i bardziej hardcorowych graczy, Dungeons & Dragons Online ma coś do zaoferowania. Pomimo upływu lat wciąż prezentuje się naprawdę solidnie, a jej unikalny klimat w stylu starych dobrych gier RPG wciągnął mnie na nie jedną godzinę. Jeśli na pierwszy rzut oka, wydaje się wam, że to tylko kolejna następna darmowa gra MMORPG, możecie mi wierzyć, bardzo się mylicie…

Dungeons & Dragons Online wymagania sprzętowe

Wymagania rekomendowane
System – Windows XP/Vista/Windows 8
Karta graficzna – GeForce FX 5200 albo Radeon 7600 – 64 MB
CPU – P4 1.6GHz albo ekwiwalent AMD
RAM – 512 MB
HDD – 3GB wersji standardowej, 5 GB dla wersji High Definition

Wymagania minimalne
System – Windows Vista/XP/Windows 8
Karta graficzna – GeForce FX 5600/Radeon 9550 128MB
CPU – Pentium 4 – 3.0GHz albo ekwiwalent AMD
RAM – 1024 MB albo więcej
HDD – 8.0 GB wolnego miejsca

Dungeons & Dragons Online recenzja
4 (80%) 1 vote
forge_of_empires_3
Forge of Empires recenzja

Forge of Empires to darmowa gra strategiczna przygotowana z myślą o fanach gier przeglądarkowych. Kolejny raz czeka nas zabawa w...

Zamknij