Dungeon & Dragons Neverwinter recenzja


Dungeon & Dragons Neverwinter to najnowsza darmowa gra MMORPG, związana z czwartą edycją Dungeons & Dragons. Neverwinter grozi wielkie niebezpieczeństwo i tylko my możemy ocalić miasto przed zniszczeniem. Gra jest dostępna w polskiej wersji językowej.

neverwinter_1_mgdp

Grę wydało studio Cryptic, znane z gier do pobrania o super bohaterach, czyli Champions Online oraz City of Heroes. Nie jest to ich pierwsza gra MMORPG. Akcja gry rozgrywka się w uniwersum Forgotten Realms, z którym mieliśmy do czynienia, przy okazji Baldurs Gate oraz Neverwinter Nights – tam też ratowaliśmy to słynne miasto. Mechanika walki oparta jest o współczynniki zaczerpnięte z Dungeon & Dragons. Podczas tworzenia postaci losujemy je, ale mamy możliwość modyfikacji ich jak nam będą odpowiadały. W zależności od klasy postaci, będziemy musieli zainwestować w kilka najważniejszych współczynników dla tej klasy. Czarodziej musi być inteligentny, Złodziej zręczny, a Wojownik mocarny i wytrzymały. Podczas tworzenia postaci, możemy zagrać, jako człowiek, elf lub krasnolud i wybrać jedną z dostępnych klas postaci – Łotrzyk, Wojownik, Kleryk, Czarodziej lub Łowca. Można powiedzieć, że wybór mamy iście klasyczny, prawda? Cryptic stworzył także rozbudowany system kreowania wyglądu postaci – trzeba mieć tylko trochę cierpliwości i można stworzyć swój własny odpowiednik. Znam takich graczy, którzy są wstanie poświęcić wiele godzin, by stworzyć siebie w grze. Cóż.

W walce znajdziemy znaczną ilość elementów zręcznościowych, wpływających na wynik walki – czekają nas szybkie uniki, fikołki oraz finezyjne ataki. Tutaj nic nie dzieje się automatycznie. Umiejętności chyba jest za mało, co z jednej strony jest plusem i minusem jednocześnie; akurat liczyłem na nieco większą ilość umiejętności bojowych.

neverwinter_3_mgdp

Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów Dungeon & Dragons Neverwinter jest możliwość tworzenia własnych misji – możemy tworzyć wszystko sami i to od podstaw. Chyba każdy gracz, pamiętający sesje papierowych RPGów, marzył o takiej możliwości – narzędzie Foundry to edytor pozwalający budować własne misje. Najbardziej udane misje stają się misjami codziennymi zadaniami, co jest wyróżnieniem samym w sobie. Za przejście misji codziennej, otrzymujemy trochę waluty premium, o czym warto pamiętać.

Neverwinter jest MMORPG opartym na instancjach – bezpieczne obszary miasta są terenami otwartymi dla wszystkich graczy, podczas gdy same zadania, tworzą osobną „kieszonkę”/instancje dla gracza i jego drużyny. Co do otwartych terenów, spotkamy masę sklepów, banków i innych rzeczy potrzebnych do sprzedaży i kupowania przedmiotów. Warto szybko kupić wierzchowca, bo podróżowanie jest nieco nudnawe.

neverwinter_2_mgdp

Gra może pochwalić się bardzo przyjemną i klimatyczną grafiką, w nieco innej konwencji niż omawiane przeze mnie MMORPG do pobrania, jak Allods Online i TERA Online. Dungeon & Dragons Neverwinter robi pozytywne wrażenie, choć przyczepiłbym się do silnika graficznego – optymalizacja nie stoi na najwyższym poziomie i gra się często tnie. Widać to szczególnie w mieście.

Mikropłatności zostawiłem sobie jak zwykle na koniec, chociaż są bardzo istotne – deweloper zdecydował się na otwarty rynek mikropłatności. Co to wszystko oznacza dla graczy? Przede wszystkim to, że istnieje możliwość wymiany waluty premium „punkty astralne” na walutę premium. Istnieje możliwość sprzedaży przedmiotów za te punkty na rynku, a potem, za zarobione pieniądze, kupić coś z wewnętrznego sklepiku gry. System daje bardzo szerokie możliwości dla osób lubiących handel i przede wszystkim tych, którzy chcą uniknąć płacenia za cokolwiek normalnymi pieniędzmi. Za pewne, mikropłatności czeka sporo zmian, ale kierunek wydaje się bardzo innowacyjny i interesujący.

ocena_5_recenzja_gdp


Zalety

Edytor do tworzenia własnych misji (Foundry)
Dynamiczny system walki
Grafika
Mikropłatności

Wady
Silnik gry nie nazwałbym dopracowanym
Niewiele umiejętności przypisanych do klas

 

Werdykt
Dungeon & Dragons Neverwinter to świetny wybór dla wszystkich poszukujących MMORPG z większym naciskiem na akcję. Poza tym, możemy spełnić się trochę, tworząc własne misje, albo grając w misje utworzone przez innych graczy. Właśnie możliwość kreowania własnych misji (Foundry), bardzo dobra grafika i przyjazna społeczność wokół gry oraz dostępność po polsku są największymi zaletami tej gry do pobrania. Warto zagrać!

Dungeon & Dragons Neverwinter recenzja
5 (100%) 1 vote
pirate_storm_1
Pirate Storm recenzja

Tym razem coś dla fanów przeglądarek! Pirate Storm otwiera przed nami świat piratów i morskich bitew. Stajemy się właścicielem statku...

Zamknij