Dota 2 recenzja


Dota 2 to jedna darmowa strategia do pobrania za darmo, stworzona przez popularną firmę Valve, odpowiedzialną między innymi za Left4Dead i darmową legendarną strzelankę Team Fortress 2.

dota_2_1mgdp

Bez wątpienia gry typu MOBA lub inaczej Dota, są w tej chwili na celowniku milionów graczy na całym świecie. Zaczęło się od prostej mapki stworzonej do Warcrafta III, w którą miałem okazje ekscytować się kilka dobrych lat. Wiele się od tej pory zmieniło, a aktualnie wiedzie prym League of Legends, który wyznacza trendy dla wielu gier, w tym gier darmowych, wydanych w modelu free to play. Mamy jeszcze różne odmiany tego samego w zasadzie, w postaci Heroes of Newerth, czy specjalnie wydany na platformy mobilne przez Gameloft, Heroes of Order and Chaos. Valve, znana z wielu fantastycznych gier, tym razem zafundowała nam coś, co stanowi silną alternatywę wobec popularnego Lol’a.

Dla wszystkich, którzy nie bardzo wiedzą, o co chodzi, w grach typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), jesteśmy częścią kilkuosobowej drużyny, która walczy z inną, o zwycięstwo w czymś pomiędzy RTSem, a grą RPG. Zwycięstwo jest osiągane przez zniszczenie bazy przeciwnika, ale nim to nastąpi, trzeba rozprawić się z wieżyczkami bombardującymi naszych bohaterów i …jednostki kontrolowane przez komputer! By zamieszać jeszcze bardziej, każdej z drużyn towarzyszą kontrolowane przez komputer jednostki (Creepsy), będące armią atakującą bez przerwy wieżyczki i bazę przeciwnika. Elementy RPG kłaniają się przede wszystkim kontrolowanej przez graczy postaci – wraz z każdą zabitą jednostką czy zniszczoną wieżą, otrzymujemy punkty doświadczenia, a postać wznosi się na coraz wyższy poziomy doświadczenia (tylko na okres trwania jednej bitwy – potem znowu jedziemy od zera).

dota_2_2_mgdp

Nie można też zapomnieć o złocie, które wysypuje się pokonanych wrogów, a które jest niezbędne do zakupu coraz lepszego ekwipunku. Może w teorii, brzmi to zawile, ale sama gra jest naprawdę doskonała, a rozgrywka wciąga bez reszty! I jaka jest wymagająca! Ośmielę się stwierdzić, że gry typu Dota są najbardziej wymagającymi ze wszystkim gier dostępnych online. Trzeba wiedzieć wszystko o każdym bohaterze występującym w grze (jest ich razem kilkadziesiąt!) i umieć zgrać się z innymi członkami drużyny. Każda z postaci ma zarówno mocne, jak i słabe strony, a rzecz w tym, by maksymalnie wykorzystywać te pierwsze, przy neutralizacji tych drugich. Są zarówno bohaterowie, posługujący się bronią do walki wręcz, jak i dystansową. Tacy stworzeni, by leczyć, czy też tacy, którzy są idealni do osłony sojuszników. Drużyna musi być zbalansowana, podobnie z resztą, jak to ma miejsce w wypadku gier MMORPG. Spośród kilkudziesięciu bohaterów, bez problemu wybierzemy swojego faworyta, a wciąż dodawani są kolejni i kolejni…

dota_2_3_mgdp

Od strony audiowizualnej Dota 2 to majstersztyk. Nie ma aż tak dużych wymagań sprzętowych, a przy sensownej płynności, prezentuje bardzo wysoką jakość grafiki. Wygląd map, postaci, jednostek, budynków, efekty graficzne czy płynność animacji – trudno się do czegokolwiek przyczepić. Podobnie ciepłe odczucia mam wobec dostępnych dźwięków w samej grze – odgłosy postaci są strzałem w dziesiątkę i rewelacyjnie uzupełniają całą resztę (posłuchajcie dźwięków Earthshakera lub Ogra Magi). GENIUSZ! Dota 2 rozwijana jest pieczołowicie; dodawani są nowi bohaterowie, a silnik usprawniany – mało, która firma poświęca tak wiele uwagi każdej wydawanej przez siebie grze. Moje zaufanie do Valve jest niemal bezgraniczne i widać wyraźnie, że Dota zmierza we właściwym kierunku.

ocena_5_recenzja_gdp

Zalety
Grafika i dźwięk
Różnorodni bohaterzy
Wciąga, jak mało, która
Wysoka jakość

Wady
Wymaga platformy Steam

 

Werdykt
Dota 2 to teraz czołówka darmowych strategii do pobrania – bez dwóch zdań, nie można jej pomijać w jakimkolwiek zestawieniu. Fantastyczna rozgrywka, mnóstwo bohaterów, rewelacyjna grafika i dopracowany silnik i w końcu świetny dźwięk oraz kwestie mówione. Musicie w nią zagrać, ale wpierw musicie mieć platformę Steam i ponad 7 GB wolnego miejsca na dysku. Valve kolejny raz pokazuje, że oni naprawdę kochają gry i na dodatek umieją je robić!

Dota 2 recenzja
5 (100%) 1 vote
kingdom_rush_1
Kingdom Rush recenzja

Szukacie najlepszej strategii typu tower defense? Mam dla was coś specjalnego, bo genialną i wyjątkowo popularną darmową strategie Kingdom Rush!...

Zamknij