Dofus recenzja


Poszukujecie oryginalnej mieszanki MMORPG i strategii? Zapraszam na przygodę w świecie Dofus, czeka was tylko rejestracja i pobranie niewielkiego klienta gry!

dofus_1

Kiedy wszelkie procesy niezbędne z rejestracją oraz instalacją mamy już za sobą, możemy śmiało wejść do gry. Zaczynamy dość standardowo, bo od stworzenia swojego własnego avatara. Proces tworzenia postaci jest zarówno prosty, jak i odpowiednio rozbudowany, choć na pewno nie tak bardzo, jak w Age of Conan lub Aion Online. W Dofus mamy dostęp praktycznie do wszystkich klas, choć są i takie dostępne tylko, jeśli posiadamy konto premium – na temat mikropłatności piszę troszkę niżej. Podobnie, jak w innych MMO, będziemy zwiedzać wielki świat gry i wykonywać zróżnicowane zadania. Czeka nas nie tylko walka z potworami i interakcje z innymi graczami, ale także aktywność raczej nieznana w MMO – mamy możliwość zakupu własnego domu. Dofus został zaprojektowany w taki sposób, by wypełniać czas także graczom poszukujących czegoś w stylu Sandbox. Tutaj chodzi o interakcje, spędzaniu czasu ze znajomymi czy tworzenie przedmiotów – które nawiasem mówiąc bardzo mi podeszło. Bardzo rzadko daje się pochłonąć najczęściej żmudnym procesom tworzenia przedmiotów, Dofus jednak angażuje i pokazuje, że nie koniecznie trzeba się nudzić!

dofus_2

Kolejna interesującą rzeczą na temat Dofus jest turowy system walki, zbliżający grę do strategii online. Widzieliście może darmową strategię do pobrania Poxnora? W niej właśnie, możemy spotkać zbliżony, turowy system walki bazujący na punktach akcji. Wydajemy je i „kupujemy” w ten sposób ruch i atak postaci czy to za pomocą broni czy czaru. Podczas naszych przygód, natkniemy się na hordy różnorakich przeciwników, ale od nas zależy czy chcemy się z nimi bić. Potwory nie atakują same, jak w innych MMO. Tak nawiasem mówiąc, określenie potwór, nie pasuje do końca do ożywionych kwiatków, owiec, wielkich komarów, much etc. Gra jest utrzymana w lekkiej i humorystycznej atmosferze – wszystko nie jest do końca na serio.

dofus_2

Lubicie mangę i anime, czyli Japońską sztukę komiksu i animacji? Dofus przypadnie wam do gustu. Praktycznie cała zawartość gry została ręcznie narysowana, w związku z czym, oglądamy naprawdę przyjemną grafikę 2D. Dofus naprawdę zachęca wizualnie, choć to tylko 2D. Z resztą, nie żyjemy już w czasach, w których najważniejsza jest grafika.

Co do mikropłatności, Dofus nie koniecznie sprawdza się w kontekście ogólnodostępnych rozwiązań free to play. Niestety, w wersji darmowej, możemy zagrać jedynie w drobną część tego, co oferuje cała gra. Płacąc ok. 20 złotych miesięcznie, pozbywamy się wielu limitów, które bez tej opłaty, tną praktycznie wszystkie element gry. Większość dostępnych MMORPG do pobrania, jak Runes of Magic, Aion Online, czy Star Wars: The Old Republic, również ma ograniczenia, ale przebiegają one raczej łagodniej dla naszego portfela.

ocena_4_recenzja_gdp
Zalety
Przyjemna grafika
Manga!
Świetny system walki
Mnóstwo form spędzania czasu

Wady
Okrutne mikropłatności
Błędy

 

Werdykt
Dofus może nie jest szczególnie popularny w Polsce, ale Ankama Games stworzyła jedną z najoryginalniejszych gier MMO dostępnych w modelu free to play. Warto docenić 8 długich lat, przez jakie deweloperzy rozwijali grę – widać wyraźnie mnóstwo trudu, jaki został włożony w Dofus. Narzekałbym jedynie na mikropłatności, które tną grę do bardzo skromnych rozmiarów. Szkoda.

Dofus recenzja
4 (80%) 1 vote
rising_cities_2
Rising Cities recenzja

Myślałem nad budową od postaw swojego wirtualnego miasta? Rising Cities od studia Bigpoint daje nam taka możliwość, podobnie z resztą,...

Zamknij