4Story recenzja


4Story jest jedną z najstarszych i do tego, najbardziej znanych gier MMORPG za darmo. Jej twórcy mieli aspiracje stworzenia czegoś na kształt World of Warcraft, ale mniejszym budżetem. W praktyce wyszła gra solidna, ale trudno ja porównywać z WoWem – jest bez porównania uboższa.

4Story_1_mgdp

Wkraczamy do świata fantasy, rozdartego przez brutalny konflikt między trzema potężnymi królestwami. Królestwa Derion, Gor oraz Valorian, rozpoczęły właśnie działania wojenny, a my będziemy reprezentować jedno z nich. Pierwsze wrażenie? 4Story to taki nieco uboższy World of Warcraft. Co prawda, nie wygląda tak dobrze, ale wygląd postaci, pierwszych lokacji oraz szczegóły związane z interfejsem – wszystko wydaje się bardzo podobne do dzieła firmy Blizzard. Wróćmy jednak do wyboru klasy postaci. Jeśli zdecydujemy się grać ludźmi, nasta postać będzie miała wyższą inteligencję, a także zręczność, przez co będzie znakomicie predestynowana do roli Łucznika oraz Kapłana. Jest to interesująca odmiana, szczególnie, że w większości gier tego typu, wybór rasy nie ma większego znaczenia. Aktualnie w 4Story jest dostępnych 6 klas – Zaklinacz, Łucznik, Wojownicy, Mag, Kapłan, Rycerz Cienia. Każda z nich ma nieco inną rolę podczas walki. Łucznik to specjalista w walce dystansowej, podobnie z resztą jak i Mag, tyle że Mag używa czarów, a Łucznik swojego potężnego łuku. Kapłan z kolei to klasa lecząca, dlatego jest najważniejszą chyba klasą w drużynie. Krótkie opisy klas znajdziecie poza tym, poniżej recenzji. Jak w wypadku innych gier do pobrania typu MMORPG, początkowo będzie nam towarzyszył tutorial, który dość jasno pokaże nam, na czym polega specyfika interfejsu i gameplay’u. Większość rozwiązań jest dość typowa dla gier MMORPG. Warto wspomnieć, że 4Story jest w języku polskim, dlatego nie powinno być problemów ze zrozumieniem czegokolwiek. To spora zaleta, dla graczy nieradzących sobie z językiem angielskim. Podstawową aktywnością w grze jest oczywiście wykonywanie wszelkiego rodzaju zadań/misji.

4Story_3_mgdp

Istnieje kilka typów misji, każdy znajdzie coś dla pojedynczego gracza, jak i drużyny. Muszę dodać, że w zasadzie są one powtarzalne i zazwyczaj polegają na wyeliminowaniu określonej z góry liczby wrogów, podróż z punktu A do punktu B z jakimś przedmiotem lub zdobycie przedmiotów, które wypadają z danego potwora. Oczywiście największym wyzwaniem są instancje, pod koniec, których, będzie nas czekać walka z bossem. Co z niego wypada? Jak wiadomo, w grach MMORPG, najpotężniejsze przedmioty można zdobyć przede wszystkim z instancji, lub ewentualnie (to akurat nie zawsze) z domu aukcyjnego, jeśli jesteśmy wystarczająco majętni. Świat gry jest bez porównania mniejszy i skromniejszy w stosunku do World of Warcraft czy Warhammer Online – MMORPG można porównywać bardziej z darmowymi tytułami, takimi jak Allods Online czy Runes of Magic.

4Story_2_mgdp

Jak w innych grach do pobrania gatunku MMORPG, czekają na nas nieziemskie ilości różne rodzaju magicznych artefaktów, które, na dodatek, możemy ulepszać w jeszcze lepsze przedmioty. Do tego celu służą magiczne formuły – musimy nabyć Formułę Ucznia, Formułę Mistrza lub Formułę Czeladnika. Formuła Ucznia można kupić w stolicy swojego królestwa oraz w wiosce startowej, podczas gdy Formuła Mistrza i Formuła Czeladnika są o wiele trudniejsze do uchwycenia. Pierwszą, możemy kupić w wewnętrznym sklepie, używając rzeczywistych pieniędzy, natomiast drugą można posiąść tylko z podczas walk z bossami.

Jeśli mieliście kontakt kiedykolwiek z darmowymi grami MMORPG (i nie tylko), na pewno rozumiecie cały system mikropłatności. Z moralnego punktu widzenia jest to najzwyczajniej rzecz biorąc, forma korupcji – płacimy i przez to mamy przewagę nad innymi graczami. Sklep w 4Story daje nam właśnie takie możliwości, możemy w nim kupić całe mnóstwo dodatków, bonusów oraz najpotężniejsze przedmioty w grze.

ocena_3_recenzja_gdp
Zalety
Polska wersja językowa
Przyjazna społeczność


Wady

Widać po niej te kilka lat od premiery
„Grindziarska”

 

Werdykt
4Story wydaje się dość solidną grą, mającą może nie największą ilość graczy, ale oddaną i bardzo pomocną społeczność. Mimo kilku lat od premiery, nie dawno wprowadzono wersję polską, która radzi sobie całkiem nieźle na naszym rodzimym rynku. Grze nie można odmówić uroku, wielu ciekawych rozwiązań, ale w stosunku do takich darmowych gier, jak Star Wars: The Old Republic czy Lord of the Rings Online, dystans jest zbyt duży. Jeśli jednak nie macie odpowiedniego sprzętu, by uciągnęła te gry, spróbujcie 4Story. Zawsze możecie grę po prostu odinstalować, w końcu jest dostępna za darmo do pobrania.

4Story – klasy
Łucznik – są mistrzami w walce na dystans, ale radzą sobie również całkiem nieźle, także walcząc wręcz. Może nie mają mocnych zbroi, ale ich uniki potrafią to w znacznym stopniu skompensować.

Wojownik – potrafi skupiać na sobie uwagę wrogów z jednej strony, (jeśli używamy miecza oraz tarczy) z możliwością bardziej ofensywnego wariantu, kiedy wyposażymy go w broń oburęczną. Noszą ciężką zbroję, przez co wytrzymają nie jeden cios.

Zaklinacz – klasa używająca magii do niszczenia swoich wrogów, potrafi także wzywać niebezpieczne stworzenia do pomocy. Ich podstawowy ekwipunek stanowi skórzana zbroja wraz z magiczną laską, dlatego są z jednej strony podatni na wszelkie formy obrażeń i nie są przydatni w walce wręcz.

Magowie – władają żywiołami, na których oparte są ich potężne czary. Potrafią niszczyć przeciwników za pomocą czarów o różnym zasięgu, a ich rola na polu walki jest bardzo znacząca. Muszą jednak uważać, na wszelkie ataki skierowane na nich. Cieniutki pancerz i różdżka to ekwipunek, nie specjalnie nadający się do walki wręcz.

Rycerze Cienia – bardzo szybki, potrafi zadać wielkie obrażenia za pomocą sztyletów i kusz. Trzeba jednak trochę
uważać, bo jego zbroje stanowi pancerz skórzany.

Kapłani – pełnią bardzo ważną rolę, lecząc i wskrzeszając towarzyszy za pomocą potężnych zaklęć. Wymagają jednak nieustannej ochrony i dużej ostrożności, jeśli gramy kapłanem – ich pancerz oraz możliwości ofensywne są czysto symboliczne.

4Story wymagania sprzętowe

Wymagania minimalne
OS – Windows 2000/XP
Karta graficzna – Geforce FX5700 128MB
CPU – Pentium 4 – 1.6GHz
RAM – 1024 MB
HDD – 2 GB
DirectX 9.0c

Wymagania rekomendowane
OS – Windows 2000/XP
Karta graficzna – GeForce FX6600 256MB
CPU – Pentium 4 – 2.4GHz
RAM – 2 GB
HDD – 3GB lub więcej
DirectX 9.0c lub nowszy

4Story recenzja
3 (60%) 1 vote
settlers_online_4
Settlers Online recenzja

Settlers Online to specjalna edycja gry z legendarnej serii Settlers, stworzona dla użytkowników przeglądarek. Ta darmowa strategia jest przyjemna i...

Zamknij